Obama'dan Orta Doğu'da barış yolunda iyimser mesajlar

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, beş yıl aradan sonra ilk kez Beyaz Saray'da ağırlandı.

Image caption Obama önümüzdeki ay yeni bir Orta Doğu barış planı açıklayabilir

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Mübarek'le görüşmesi sonrası Orta Doğu'da barış arayışlarıyla ilgili olarak iyimser mesajlar verdi.

Barack Obama, "Sadece İsrailliler'in değil, Filistinliler'in de kışkırtmalar ve güvenlik konusunda adımlar atacağını göreceğimizi umuyorum" dedi.

Obama ayrıca, Arap ülkelerinin de İsrail'le diyalog niyetlerini göstermelerini umduğunu söyledi.

ABD Başkanı'na, Hüsnü Mübarek'le düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Washington'un Yahudi yerleşimi inşaatlarının dondurulması talebine bir yanıt verip vermediği de soruldu.

Obama bu soruya, "Doğru yöne hareket ediyoruz" yanıtını verdi.

'Obama Mısır'dan yardım istiyor'

Barack Obama'nın, Haziran ayında İslam dünyasına Kahire'de seslendiğiğini hatırlatan Washington muhabirimiz Adam Brooks, Obama'nın açıkça Orta Doğu'da barış arayışında Mısır'dan yardımını istediğini söylüyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ise İsrail'in Filistinlilerle anlaşmak için geçici çözümleri unutması ve nihai statü görüşmelerine geçmesi gerektiğini belirtti.

Obama Yönetimi, elinde belirli bir barış girişimi olup olmadığı konusunda pek birşey söylemiyor.

Ancak muhabirimiz Adam Brooks, Washington'da, birşeylerin hazırlanmakta olduğu ve Obama'nın gelecek aylarda Orta Doğu barışında gerçek adımlar atacağı yönünde bir hava oluştuğunu bildiriyor.

BBC’den seçmeler