Afgan adaylardan 'erken' zafer ilanı

Afganistan'da dün düzenlenen seçimler ardından önde gelen adaylar zafere kendilerinin ulaştığı yönünde açıklamalar yapmakta gecikmedi.

Image caption Katılım yüzde 40-50 düzeyinde kalmış görünüyor

Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin seçim kampanyasını yürüten ekip, Karzai'nin seçimleri ilk turda kazanacak kadar oy aldığını savundu.

Karzai'nin kampanya sorumlusu Din Muhammed, oy sayımlarının Cumhurbaşkanı'nı açık ara önde gösterdiğini ve ikinci tura gerek kalmayacağını ileri sürdü.

Anketler son güne kadar Hamid Karzai'nin, yarıştan önde çıkabileceğine işaret ediyordu.

Ancak cumhurbaşkanı adaylarından Abdullah Abdullah seçim yarışını kendisinin önde götürdüğüne inanıyor.

Seçim komisyonu yetkilileri yetkililere soğukkanlı olmaları ve sonucun ilanını beklemeleri telkininde bulunuyor.

Avrupa Komisyonu da adaylara 'seçim süreci'ne saygılı olarak, vaktinden erken açıklamalara girişmeme çağrısında bulundu.

Afgan seçim komisyonu oy sayımının tamamlandığını belirtti. Başta ilk sonuçların Eylül'ün ilk haftasına kalacağı duyurulmuştu.

Ancak 62 bin seçim merkezinde elle yapılan sayımın beklenenden çok daha hızlı sonuçlandığı anlaşılıyor.

Seçimin ilk turda tamamlanması için adaylardan birinin kullanılan oyların en az yüzde ellisini alması gerekiyor.

Ekim'de ikinci tur yapılabilir

Adaylardan hiçbiri yüzde elliyi tutturamazsa, Afganistan'da Ekim ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu yapılacak.

İkinci tura gidilirse, Karzai ile Abdullah'ın yarışması olası görünüyor.

Peştun aşiretinden Karzai ve Tacik-Peştun kökenli Abdullah'ın yarışı etnik kimlik eksenine kaydırması olasılığı ise bazı gözlemcileri ve batılı hükümetleri endişelendiriyor.

İlk göstergelere göre, ülkede 2004'ten bu yana düzenlenen ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde, katılım yüzde 40-50 düzeyinde kaldı.

Henüz resmiyet kazanmayan bu veriler 2004'teki yüzde 70 katılım hayli altında.

Fakat gözlemciler yine de seçimin başarılı geçtiğini söylüyor. Taliban'ın tehditlerine karşın milyonlarca Afgan sandık başına gitti.

Seçim günü çeşitli şiddet olayları yaşanmasına karşın, Birleşmiş Milletler seçim merkezlerinin büyük bölümünün işler durumda olduğunu belirtmişti.

Seçim günü düzenlenen saldırılarda 11 kişinin öldüğü açıklandı.

Hile suçlaması

Seçime şiddet kadar adayların hile suçlamaları da gölge düşürdü.

Adaylardan eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah, Hamid Karzai'nin destekçilerini dünkü seçimlerde hile yapmakla ve seçmenlere baskı uygulamakla suçladı.

Abdullah, BBC'ye yaptığı açıklamada, özellikle ülkenin güneyindeki Kandehar vilayetinde büyük boyutlarda hile yapıldığını savundu.

Abdullah Abdullah, "Seçim gözlemcileri tehdit edildi, seçim merkezlerine girmeleri engellendi. Bazı insanlar açıkça tehdit edildiler ve vilayet meclisi adaylarından biri dövüldü. Bunların hepsi açıkça hükümetin yetkilileri tarafından yapıldı. Tabii bir de, bazı bölgelerde, beni desteklediği düşünülen insanların oy kullanması engellendi." dedi.

Otuzu aşkın cumhurbaşkanı adayından biri olan eski planlama bakanı Ramazan Başardost, mükerrer oy kullanmayı önlemek amacıyla sürülen mürekkebin kolayca çıktığından yakındı.

Cumhurbaşkanı adaylarından Eşref Gani de özellikle kuzey ve güney vilayetlerinde ciddi yolsuzluklar yapıldığını söylüyor. Ancak seçim komisyonu henüz kendisine çok az şikâyet ulaştığını kaydediyor.

İlgili haberler