Yunan itfaiyeciler durulan rüzgarla nefes aldı

Yunanistan'da itfaiye ekipleri hafta sonundan bu yana devam eden yangınlarla mücadelede başarı kazanmaya başladı.

Image caption Yüzlerce itfaiyeci gün boyu alevlerle mücadele etti

Şiddetli rüzgarın bugün etkisini biraz yitirmesi ile yetkililer pek çok alanda yangını kontrol etmeye yaklaştıklarını belirtiyor.

Bununla birlikte, başkent Atina'nın kuzeyindeki mahalleler ve bazı adalar hala alevlerin tehdidi altında. Bu bölgelerdeki, binlerce kişi evlerini terketmek zorunda kaldı.

Bölgede geniş orman alanlarının yanı sıra onlarca ev de kül oldu.

Yangınla mücadeleye İtalya, Fransa ve Kıbrıs'tan gönderilen uçaklar da katılıyor. Türkiye de iki uçağın bölgeye sevkedildiğini açıkladı.

Atina'daki muhabirimiz de uçakların sürekli su taşırken görüldüğünü, geçtiğimiz bir kaç güne alevlerin durulmuş olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte Atina valisi Yannis Sguros, çalışmaları var güçleriyle sürdüreceklerini belirtti.

Yangında can kaybı olmaması büyük bir şans olarak nitelenirken, Sguros oluşan tablonun ise tam bir ekolojik felaket olduğunu kaydetti.

Cuma gecesi başladı

Yangın 50 kilometre genişliğindeki bir alanda birçok noktada birden çıkmış ve şiddetli rüzgarın etkisiyle yayılmıştı.

Yetkililer şu anda en şiddetli yangının başkentin kuzey batısındaki Attica bölgesinde sürdüğünü kaydediyorlar.

Başkentin Aya Stefanos bölgesinde yaşayan 10 bin kişinin neredeyse hepsi de, dün araçlarıyla ya da yaya olarak bölgeyi terk etmişti.

Kentin kuzeyinde önemli tarihi alanlar ve müzelere ev sahipliği yapan Maraton bölgesi de yangından etkilenen bölgeye dahildi, ancak alevler ören yerlerine ulaşmadı.

Ancak bir Yunan hükümet sözcüsü, BBC'ye yaptığı açıklamada, durumun iyileştiğini ve yerleşim bölgelerine yönelen tehlikenin geçtiğini söyledi.

"Yardım için yalvardım"

Yunanistan'da cuma gece geç vakit, Grammatiko bölgesinde başlayan ve 90 farklı noktada devam eden yangınlarda şu ana dek 15 bin hektara yakın alanın kül olduğu belirtiliyor.

Hükümet bazı çevrelerde müdahalede yetersiz kaldığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Image caption Somn bir kaç güne göre yangınların şiddeti azaldı

Maraton bölgesinin Belediye Başkanı Sipros Zagaris ise, "hükümete yangın söndürücü uçak ve helikopter takviyesi için yalvardığını, ancak sonuç alamadığını" söyledi.

Belediye başkanı Zagaris'in dışında pekçok yerel yönetim başkanı hükümeti yangınla mücadele planına sahip olmamakla suçladı.

Komünistlerin lideri Aleka Papariga, yangından arazi mafyasının sorumlu olabileceği suçlamasında bulunurken, Maliye Bakanı Yannis Papatanasyu, yetkilileri sürece yarar getirmeyecek eleştirilere girişmemeye çağırdı.

Ancak Associated Press Haber Ajansı'nı göre, Maliye Bakanı Yannis suçlamaları reddetti ve "Bu trajik koşullar eleştiri için doğru zaman değil. Çok zorlu bir mücadele veriyoruz" dedi.

Stelyo Berberakis yangınla mücadele çabalarını ve hükümete eleştirileri anlatıyor

Yangınlar, 2007 yılında 70'e yakın kişinin ölümüne yol açan yangınlardan bu yana en şiddetli olanları.

Başkent Atina'yı çevreleyen dört dağdan üçü önceki yangınlar yüzünden çıplak kalmış halde.

Ormanlık arazinin iyice kaybolmasının, başkentin havasında çok olumsuz etkiler yaratacağı belirtiliyor.

Çevre koruma örgütü Greenpeace, sıcak dalgasının ve kuraklığın tüm Akdeniz bölgesinde giderek daha büyük ve kontrol edilemez yangınlar çıkmasına yol açmakta olduğunu kaydediyor.

İlgili haberler