Çevre eylemcileri eğitim kampında

İngiltere'de çevreci örgütlerin hem gelecekteki protestolar için bir eğitim kampı, hem de çevreyle uyumlu yaşam örneği olarak planladıkları bir haftalık İklim Kampı Londra'nın güneyindeki Blackheath semtinde bir parkta yapılıyor.

Image caption Kampın yeri son anda çevrecilere telefon mesajlarıyla bildirildi

Polis önceden müdahale edemesin diye, Çarşamba günü kurulan kampın yeri son dakikaya kadar gizli tutuldu.

Yüzlerce eylemci, kentin çeşitli yerlerinde belirlenen toplanma noktalarına gitti ve cep telefonlarına gelecek mesajı bekledi.

Mesaj gelince de, bisikletlerine ya da toplu taşıma araçlarına atlayıp İklim Kampı'nın yapılacağı yere, Londra'nın güneyindeki Blackheath Parkı'na doğru yola çıktılar.

Eylemciler, Londra'da Nisan ayında yapılan G20 zirvesi sırasındaki protestolarda polisin sert taktikler kullanması ve bir göstericinin ölmesi ardından, emniyet güçlerine güvenlerinin kalmadığını söylüyor.

Londra'daki İklim Kampı protestolarına katılacak yüzlerce, hatta kimi tahminlere göre binlerce kişiye verilecek eğitimden bazı başlıklar şöyle:

"Polise karşı insan zinciri en iyi nasıl oluşturulur, polis takibinden nasıl kaçılır, binalar ve yollar nasıl işgal edilir, keşif ekipleri nasıl yanıltılır, polis durdurup kimlik sorduğunda haklarınız nelerdir ve polisin size zarar vermeden protesto mekanından uzaklaştıramayacağı eylem yöntemleri nelerdir?"

Bu taktiklerin, Ekim ayında kömür enerjisine karşı yapılacak büyük bir protesto gösterisinde kullanılması planlanıyor.

Çözüm: Kadın polis

Emniyet yetkilileri de aylardır basında tartışılması devam eden bu ölümden sonra kamu düzenini korumak için başka türlü arayışlara girdiler. Buldukları çözüm operasyonun başına kadın polisler getirmek oldu.

20 yıldır polis örgütlenmesi bünyesinde toplumsal cinsiyet araştırmaları yapan, psikolog Jennifer Brown'la konuştuk.

Brown kadınların emniyeti sağlama olayına farklı yaklaştıklarını söylüyor. "Sert taktikler yerine, daha insan-merkezli yaklaşımları tercih ediyorlar. Kendilerini karşısındakinin yerine koyabiliyor ve sorunları danışarak çözmeye çalışıyorlar" diyor.

Brown, bu konuda yapılan bir araştırmadan da alıntı yapıyor.

Harvard İşletme Okulu'na ait Harvard Business Review dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre kadınlar, polislik gibi erkek egemen bir iş alanına girdikleri zaman ilk üst düzey kadın yöneticiler kuşağı, aynen erkekler gibi davranıyor. Yani daha agresif, daha sert oluyorlar.

İkinci kuşak ise polisliğe ve yöneticiliğe dediğim farklı yaklaşımı getirmeye başlayabiliyor.