Kennedy'nin ardından: Kim ne dedi?

ABD eski başkanlarından John F. Kennedy'nin kardeşi Senatör Edward Kennedy 77 yaşında Massachusetts'deki evinde öldü.

Kennedy bir süredir beyin tümörü ile mücadele ediyordu.

İşte ardından yayımlanan mesajlardan seçtiğimiz alıntılar.

ABD Başkanı Barack Obama

Michelle ile birlikte bu sabah sevgili dostumuz Senatör Ted Kennedy'nin ölüm haberini alınca yıkıldık. Elli yıldır, insan haklarını, Amerikan halkının sağlık ve ekonomik refahını geliştirmeyi hedefleyen her bir önemli yasanın çıkarılmasında emeği ve altında bizzat imzası vardır. Tarihimizde önemli bir sayfa kapanmış oldu.

Kennedy ailesinin açıklaması

Ailemizin yeri doldurulamayacak odağını, hayatlarımızı aydınlatan ışığını kaybettik. Ama onun inancı, iyimserliği ve azmi yüreklerimizde hep yaşayacak.

Ülkesini çok sevdi ve hayatını ona hizmete adadı. Hep en güzel günlerin henüz yaşanmamış olduğuna inanırdı. Ama en güzel günlerin onsuz yaşanabileceğini tahayyül etmek ne kadar zor.

Senato'nun Demokrat lideri Harry Reid

Kennedy ailesi ve Senato ailesi babasını kaybetti. Ted Kenndy ile çalışmış olmak hayatımın en heyecanlı yanlarından biriydi. Bir dost, bir kamu hizmeti aşığı ve örnek bir Amerikalı idi. Bugün onun sayesinde daha çok genç daha sağlıklı, daha çok genç okula gidebiliyor, daha çok yoksul Amerikalı daha uzun daha müreffeh hayatlar sürebiliyor.

Eski Başkan Jimmy Carter

Amerikan Senatosu ve Kongresi mensupları arasında tartışmasız en önemlisiydi. Kararlı, dürüst, samimiydi ve görüşlerini Amerikan halkına çok güzel bir şekilde anlatabiliyordu.

California Valisi Arnold Schwarzenegger

"Senato'nun aslanı" olarak, sosyal adalet savunucusu olarak tanınırdı. Siyasi bir simgeydi. Teddy sağlık reformuna, sosyal adalete olan inancıyla bu ülkeye ilham verdi.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown

Edward Kennedy için sadece Amerika değil her kıtada yas tutulacak. Eğitim ve sağlık hizmetleri konusunda dünyaya önderlik etti ve her bir çocuğun bütün potansiyellerini geliştirme şansına sahip olması gerektiğine inandı.

Nelson Mandela Vakfı

Demokrasi, insan hak ve özgürlükleri savunucusunun ardından ailesiyle birlikte, Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte biz de yastayız. Özgürlük mücadelesinin Batı'dan yaygın destek görmediği bir dönemde ırk ayrımcısı Apartheid rejimine karşı mücadelede sesini yükselttiğini unutmayacağız ve ona hep minnettar kalacağız.