Avustralya'ya ayrımcılık suçlaması

Birleşmiş Milletler'in üst düzey bir insan hakları yetkilisi, Avusturalya'nın yerli Aborijin toplumu arasındaki çocuk tacizi ve alkol bağımlığı sorunlarına karşı aldığı önlemleri eleştirdi.

Image caption Aborijinler ayrımcılık yapıldığını savunuyor

BM Yerli Halklar Raportörü James Anaya, önlemlerin ayrımcı olduğunu ve Aborijin toplumunu küçük düşürdüğünü söyledi.

Anaya bu açıklamaları, hükümetin müdahaleleri sonucu yapılan ırkçılık şikayetleri üzerine Aborijinlerin yaşadığı bölgeleri ziyaret etmesinin ardından yaptı.

Aborijin topluluğuna getiren kısıtlamalar arasında, işsizlik yardımı ödemesinin nasıl harcanacağı konusunda bazı kurallarla, alkol ve pornografinin yasaklanması da var.

Aborijinlerin yoğun şekilde yaşadığı Avustralya'nın Kuzey Bölgesi'nde pek çok yerleşimin yönetimi 2007'de federal hükümete devredildi.

Yasa askıya alındı

Hükümet söz konusu önlemlerin uygulanabilmesi için Irk Ayrımcılığı Yasası'nı da askıya aldı.

Önlemler John Howard'ın başkanlığındaki muhafazakar hükümet tarafından yürürlüğe konuldu, ancak uygulama 2007'de iktidara gelen Kevin Rudd tarafından da büyük ölçüde korundu.

Aborijin toplumundaki yaygın çocuk tacizi ve şiddet olaylarıyla mücadaleyi amaçlayan hükümet müdahalesi kapsamında uzman doktorlar ve sosyal yardım uzmanları görevlendirildi.

Anaya, Avusturalya'da "köklü bir ırkçılık" olduğunu ve Aborijin topluluklarına müdahalenin bu ayrımcılığı devam ettirdiğini söyledi.

'Ayrımcılık yapılıyor'

Anaya, "Bu önlemler, Aborijin toplumuna karşı açık bir ayrımcılık. Kendilerini ifade hakkını ihlal ediyor ve zaten küçük görülen bir topluluğu daha da küçük düşürüyor." dedi.

İnsan Hakları alanında uzman bir profesör olan Amerikalı Anaya, yerli topluluklar, din adamları ve sosyal adalet için mücadele eden sivil toplum kuruluşlarının talepleri üzerine Avustralya'yı ziyaret etti.

Avustralya Başbakanı Kevin Rudd işbaşına geldikten kısa bir süre sonra, geçmişteki hükümetlerin Aborijin toplumuna karşı yaptığı yanlışlar nedeniyle özür dilemişti.

Ancak BBC'nin Sydney'deki muhabiri, hükümetin bu müdahalelere son vermemesi nedeniyle Aborijin toplumunun Rudd'a kızgın olduğunu söylüyor.