ABD temsilcisinin Karzai ile 'gergin buluşması'

ABD'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke'un, 20 Ağustos'ta yapılan seçimler hakkında Afgan cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile 'gergin' bir görüşme yaptığı haber veriliyor.

Image caption Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, oy sayımında önde gidiyor

BBC'nin edindiği bilgiye göre Richard Holbrooke, Kabil'de yapılan görüşmede bazı adayların ekiplerince yapılan seçim usulsüzlükleri konusundaki kaygılarını dile getirdi.

ABD temsilcisinin Karzai'ye ikinci tur bir seçim daha yapılmasının seçim sürecini daha güvenilir kılacağını da söylediği haber veriliyor.

Nihai sonuçları Eylül ayından önce beklenmeyen Afganistan seçimleri ile ilgili bir dizi usulsüzlük iddiası gündeme gelmişti.

Üst düzey bazı kaynaklar da Holbrooke ve Karzai arasında seçimden bir gün sonra, 21 Ağustos'ta yapılan toplantının gergin geçtiğini doğruladı.

Toplantının "şiddetli tartışmalar" ve "büyük bir ağız dalaşına" sahne olduğu haber verildi.

İkinci tur

Holbrooke'un, seçim sürecine ilişkin kaygılar nedeniyle ikinci tur bir seçim düzenlenmesi düşüncesini bu toplantıda iki kez dile getirdiği söyleniyor.

Holbrooke'un, muhaliflerin yanısıra Karzai'nin kampanya ekibinden de bazı üyelerin seçim usulsüzlüklerine karıştığı iddiaları konusunda şikayette bulunduğu düşünülüyor.

BBC'ye bilgi veren kaynaklara göre Hamid Karzai ise Holbrooke'un sözlerine öfke ile karşılık verdi ve temaslar çok uzun sürmedi.

Ancak Kabil'deki ABD elçiliğinden bir sözcü, görüşmede 'bağrışmalar' olduğu ve Holbrooke'un da toplantıyı terk ettiği haberini yalanladı.

Sözcü, görüşmenin ayrıntılarını vermeyi ise reddetti.

Cumhurbaşkanlığından bir sözcü de toplantıya ilişkin bilgi vermeyi reddetti.

Güçlükler

Afganistan'daki seçime katılım oranının düşüklüğü ve usulsüzlük iddiaları seçimin güvenilirliği konusunda kaygı uyandırmıştı.

Ancak bu son olayın, önde gelen bir Batılı yetkili tarafından bu durumun açıkça ifade edildiği ilk örnek olduğu haber veriliyor.

Bu gelişme de seçim sürecinin güvenilirliği konusunda yeni kuşkular gündeme getirmenin yanısıra; istikrarlı bir ülkede, işleyebilir bir hükümet oluşturulması planlarını daha da güçleştirebilir.

İlgili haberler