Krizdeki California eskilerini satıyor

ABD'nin California eyaleti 25 milyar dolarlık tarihinin en büyük bütçe açığıyla başedebilmek için eski eşyalarını satışa çıkarmaya karar verdi.

Image caption California eyaleti dünyanın en büyük sekizinci ekonomisi

Vali Arnold Schwarzenegger'in satışa çıkarılmasını onayladığı eskiler iki gün süreyle açık bir alanda halka arzedilecek ve muhtemelen Amerikan tarihinin de en büyük bit pazarı olacak.

Satışa sunulacak eşya listesindeki devlet malı 6 bin adet "eski" arasında, 600 otomobil, 79 kitaplık, 6 çivi tabancası, tansiyon ölçme aletleri, antika bir piyano ve California cezaevlerinden atılan dişçi koltukları bulunuyor.

Bir milyon dolar gelir sağlaması umuduyla yapılan satış aslında eyaletin karşı karşıya bulunduğu büyük ekonomik kriz karşısında sadece sembolik bir değere sahip.

California, ABD'nin yalnızca bir eyaleti olmasına rağmen, kendi başına dünyanın sekizinci büyük ekonomisi boyutlarında.

Eyaletin 25 milyar dolarlık bütçe açığı, toplam gelirlerinin dörtte birini oluşturuyor ama gündelik harcamalar bu fonlardan çıktığı için California yönetimi felç olmuş durumda.

California eyalet yönetiminin bir çok dairesi personel masraflarından tasarruf etmek amacıyla ayda üç gün kapalı tutuluyor.

Eyalet meclisindeki Demokratlar Cumhuriyetçi Vali Schwarzenegger ile kamu harcamalarında yapılacak kesintilerle ilgili bir anlaşma yaptı ama genel ekonomik küçülme eyaletin gelirlerinde büyük azalmaya yol açtığından, yönetim, kamu projelerini alan bir çok taşaron firmaya ödeme yapmak yerine borç senedi vermek zorunda kaldı.

İlgili haberler