'Hamaney gerilimi düşürmeye çalışıyor'

İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney muhalefet liderlerinin, yabancı güçlerle işbirliği yaptığı savını destekleyecek yeterli kanıt olmadığını söyledi. Peki Hamaney'in, başında bulunduğu rejimin son iki aydır savunduğu tezi terk etmesi ne anlama geliyor? BBC Farsça televizyonunun İran uzmanı Kasra Naji'ye sorduk.

Naji: Bence Hamaney gerilimi hafifletmek, tutucu taraftarlarını biraz sakinleştirmek istiyor. Çünkü artık bu kesimlerin iddiaları kastını aşıyor ve rejimin önemli isimlerini hedef haline getiriyor. Bu da ülkede kaos yaratabilecek bir şey.

BBC: Peki yabancı güçlerin içerideki unsurlarla işbirliği halinde İran'ı karıştırmaya çalıştığı kanısı ne kadar yaygın tutucular arasında?

"Dizginlemeye çalışıyor"

Naji:İran'daki tutucuların genel hissiyatı, ki bunlara ruhani lider de dahil, seçimler sonrası yaşananların Amerika ve İngiltere başta olmak üzere yabancı güçlerin komplosu olduğu yönünde. Muhalefet liderlerinin de bu komplonun bir parçası olduğuna inanılıyor. Tutucular bu inançtan hareketle, İran devrimi için çok önemli bir şahsiyet olan, ancak son dönemde muhalefet ile birlikte hareket eden eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin bile tutuklanması çağrısında bulunmaya başladı. Bu da işlerin kontrolden çıkmaya başladığı hissini doğurdu. Ruhani lider de şimdi bu ateşli inancı dizginlemeye çalışıyor.

BBC: Son günlerdeki mahkemelerde, muhalefetten önemli isimlerin itiraflarına tanık olduk. Dışarıdan etki altında olduklarını söylüyorlardı. Hamaney'in sözleri bu davaların gidişatını nasıl etkiler?

"Dava ihtimali zayıfladı"

Naji: Hamaney'in açıklaması muhalefetin liderlerini hedef alıyor. "Öncüler" kelimesini kullanıyor. Buradan, eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile muhalefet liderleri Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi'yi kastettiğini anlıyoruz. Bu hareketin bir parçası olan ve mahkemelerde yargılanan alt kademeden siyasetçiler ve gazeteciler değil kastettiği. Dolayısıyla buradan, saydığım insanların da mahkemeye verilmesi ihtimalinin zayıfladığı sonucunu çıkarabiliriz. Çünkü onların da yargılanmasını talep edenler vardı. Ancak Hamaney'in müdahalesi bunu zorlaştırıcaktır.