Pakistan'da iftardaki polislere saldırı

Pakistan'ın kuzeybatısında, Hayber bölgesinde düzenlenen bir bombalı saldırıda en az 18 kişi öldü.

Image caption Pakistan İçişleri Bakanı isyancıların ülkeden kaçtığını söylüyor

Bir intihar eylemcisi tarafından düzenlenen saldırıda ölenlerin çoğunun polis olduğu haber veriliyor.

Saldırganın akşam iftar vakti bir kontrol noktasındaki polis karakoluna girdiği ve üzerindeki bombaları infilak ettirdiği açıklandı.

Yine aynı bölgede daha erken saatlerde, Amerikan ordusuna ait insansız bir casus uçağının düzenlediği düşünülen füze saldırısında ise en az altı kişi yaşamını yitirmişti.

Pakistan güvenlik kaynakları iki füzenin Güney Veziristan'daki Kaniguram bölgesinde, militanların etkin olduğu bir kesimi hedef aldığını söylediler.

Yetkililer: Mücadeleyi kazanıyoruz

Pakistan hükümeti ise Afganistan sınırındaki kesimlerde bulunan Taliban savaşçıları ve yabancı destekçileri için günlerin sayılı olduğunu savundu.

Pakistan İçişleri Bakanı Rehman Malik, BBC'ye yaptığı açıklamada ordunun başta Svat Vadisi ve Veziristan olmak üzere, son dönemde elde ettiği başarı ile "isyan hareketinin belini kırdığını" söyledi.

Bununla birlikte Malik, bu gruplara üye son militanın da bölgeden çıkarılmasının sağlanmasının zaman alacağını belirtti.

Malik ayrıca Pakistan istihbarat kaynaklarına ulaşan bilgilerin El kaide savaşçılarının da ülkeden ayrılıp Somali'ye geçtiğine işaret ettiğini; kimilerinin ise Sudan ve Yemen gibi ülkelere döndüğünü söylüyor.

Bölgedeki muhabirlerimiz ise Pakistan ordusunun son dönemde kaydettiği ilerlemeye rağmen Taliban ve El Kaide'nin yenilgiye uğratıldığını söyleyebilmek için henüz çok erken olduğu görüşüne dikkat çekiyor.