Yunanistan'a BM'den sert eleştiri

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Yunanistan'ı mülteci kamplarında tutulan anasız-babasız çocuklarla ilgili olarak sert şekilde eleştirdi.

Image caption BM Yunanistan'ı mültecilerle ilgili uygulamaları konusunda daha önce de eleştirmişti

Örgütün Cenevre'deki merkezinden yapılan açıklamada, Midilli Adası'ndaki mülteci kampındaki yaşam koşullarının kabul edilemeyecek kadar kötü olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Yunanistan'ın iltica başvurusu yapanlara nasıl davranması gerektiği konusunda uzun süredir Birleşmiş Milletler'den aldığı eleştiri ve tavsiyelerin gereğini hala yerine getirmediği de belirtiliyor.

Midilli kampında neler oluyor?

BM mülteci örgütünün Atina'daki temsilcisi bu hafta başında Midilli Adası'ndaki mülteci kampını ziyaret ettiğinde karşılaştığı manzara karşısında şok geçirdiğini söylüyor.

En fazla 300 kişi için inşa edilmiş olan kampta, çoğu Afganistan'dan kaçmış 850 civarında insan kalıyor. Bunların yaklaşık 200 kadarı yanlarında anne ve babaları olmayan çocuklar.

BM temsilcisi kamptaki bir göz bir barınakta 150 kadın ve 50 çocuğun kaldığına tanık olduğunu, kalabalık ve sağlık koşullarına uygun olmayan bu ortamda bir çok mültecinin hastalandığını bildiriyor.

BM'nin Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin uyarıda bulunduğu Yunanistan hükümeti daha önce kamptaki anasız babasız çocukları bu ayın sonuna kadar ayrı bir yere taşıyacağını vaadetmiş.

Fakat BM, Yunanistan'ın mülteciler konusundaki uygulamasının genel olarak sorunlu olduğunu ve geçen yıl yapılan tavsiyelere hala uyulmadığını kaydediyor.

Yunanistan ise, Avrupa Birliği'nin de sınırı olan kıyılarına yönelen mülteci akınıyla başetmekte büyük güçlük çekiyor.

Hükümet bazı önlemler alıyor ama mülteci akınının hızı karşısında bunların etkisi hissedilmiyor.