Kayıp kız 18 yıl sonra bulundu

California'da polis 18 yıl önce kaçırılan bir kızın, kendisini kaçırdığı iddia edilen kişinin arka bahçesindeki kuytu bir alanda gizlendiğini ve bu süre içinde bu kişiden iki çocuğu olduğunu açıkladı.

Image caption Kendisini kaçıran adamdan iki çocuğu oldu

Jaycee Lee Dugard 1991 yılında 11 yaşındayken zorla bir araca bindirilerek kaçırılmış ve kendisini kaçırdığı öne sürülen kişi San Fransisco polisinin kuşkusunu çekene kadar da kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Jaycee'yi kaçırdığı öne sürülen kişi, 58 yaşındaki Phillip Garrido ve karısı 54 yaşındaki Nancy Garrido şu anda California'da gözaltında tutuluyor.

Bulunan genç kadının gerçekten Jaycee Lee Dugard olduğundan emin olmak amacıyla DNA testleri devam ediyor. Ama bu konuda çok az kuşku bulunduğundan Jaycee ile annesi biraraya getirildi bile.

El Dorado polis yetkililerinden Fred Kollar, "Sağlığı iyi, fakat 18 yıldır bir evin arka avlusunda yaşamış olmanın izleri görülüyor" diye konuştu.

Nasıl kaçırılmıştı?

Jaycee Lee Duggard bundan 18 yıl önce 11 yaşında iken, South Lake Tahoe'deki evinden çıkıp okulun servis aracına binmek için durağa doğru yürürken zorla bir arabaya bindirilerek kaçırılmıştı.

Polis yetkilisi Fred Kollar, Jaycee'nin kaçırıldığı günden beri kaçırıldığı yerden yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta, San Fransisco yakınlarındaki Antioch'da Garrido çiftinin yaşadığı evde tutulduğunu söyledi.

Polisin verdiği bilgiye göre, Jaycee evin arka avlusundaki müştemilat ve çadırlarda yaşadı. Merak uyandırmaması ve Jaycee'nin kimseyle ilişki kuramaması amacıyla bahçenin çevresine, çalılar dikilmiş, tenteler, çöp bidonları yerleştirilmişti.

Jaycee ve ilkini 14 yaşında doğurduğu, şu anda 11 ve 15 yaşlarında olan iki kızının hayatlarının büyük kısmını bu koşullarda geçirdikleri düşünülüyor.

Nasıl bulundu?

Esrarın çözülmesi, California polisinin Phillip Garrido'yu, yanında Jaycee'den olma iki küçük kızıyla birlikte Berkeley Üniversitesi yerleşkesinde dini içerikli bildiriler dağıtırken görüp kuşkulanmasıyla başladı.

Çünkü çocuk taciz etmekten sabıkalı olan Garrido'nun küçük çocuklara yaklaşması yasaktı.

Garrido, kendisiyle ilgili dosyayı takip eden yetkili tarafından, ifade vermek üzere karakola çağrıldığında, yanında Allissa diye tanıttığı genç bir kadın ve iki çocuğuyla geldi.

İfadeler alınırken, Allissa'nın aslında Jaycee Lee Dugard olduğu anlaşıldı. Kendisi de polise bunun doğru olduğunu söyledi.

Bu arada bir televizyon kanalına, şu anda tutulduğu cezaevinden telefonla mülakat veren Phillip Garrido kaçırma suçlamasını kabul etmediğini, 15 yıl önce doğan ilk çocuğunun hayatını değiştirdiğini söyledi.

Garrido, "O evde yaşananların öyküsünü size anlattığımda çok etkileneceksiniz. Bu duyduunuz en etkileyici en sıcak yaşam hikayesi olacak" diye konuştu.

Son yıllarda Garrido ile karşılaşanlardan bazıları, dini inançlarının giderek güçlendiğini anlatıyorlar.

Garrido'nun basımeviyle iş yapan Tim Alan, "Yeni bir tarikat oluşturmayı düşünüyordu. Kafanızı ütülerdi, ama söylediklerinden hiç bir şey anlaşılmazdı" diye konuştu.

Polis, Garrido'nun evinin arka bahçesinde saklanmış bir otomobil de buldu. Bunun 18 yıl önceki kaçırma olayında kullanılan aracın tanımına uyduğu bildiriliyor.

Üvey babadan kuşkulanılmıştı

Jaycee'nin 10 Haziran 1991 tarihinde kaçırılışına tanık olan üvey babası Carl Probyn, "umudumu kesmiştim" diye konuştu.

"Evliliğim bozuldu, cehennemde yanmaktan beter oldum. Düne kadar benden kuşkulanılıyordu" diyen 60 yaşındaki üvey baba, 18 yıl önceki olaydan sonra kızının bir araca bindirildiğini, araçta bir kadın ve bir erkek bulunduğunu sandığını polise anlatmıştı.