Hollandalı küçük denizciye 'devlet gözetimi'

Hollanda'da bir mahkeme dünyayı yelkenli ile dolaşan en genç kişi olmayı hedefleyen 13 yaşındaki Laura Dekker'in velayetini iki ay süreyle ailesinden alarak devlet gözetiminde psikolojik durumunun incelenmesini kararlaştırdı.

Image caption Dekker denizle iç içe bir aileden geliyor

Utrecht mahkemesinin aldığı karar, kızlarını bu konuda destekleyen ailenin bu süre içinde Laura adına tasarrufta bulunamaması demek.

Ancak oturuma katılmayan Laura Dekker babası Dick Dekker ile yaşamaya devam edecek.

Hollandalı yargıçlar aileyi kızları için doğru bir karar verememekle suçluyor. Pedagoglar şimdi Laura'nın böyle bir yolculuğa çıktığı takdirde psikolojisinin bundan nasıl etkileneceğini araştıracaklar.

Dekker denizde iki yıl geçirip sekiz metrelik (26 fit) dünyayı baştan başa dolaşarak 17 yaşındaki İngiliz Mike Perham'a ait dünya rekorunu kırmayı hedefliyordu.

'Özgür yaşam'

Yargıçlar Dekker'a izin verilmesi halinde akıl ve ruh sağlığının tehlikeye girebileceği kararına varırken; yaptıkları açıklamada ailenin bundan sonra çocukları hakkında karar alırlarken Hollanda Çocuk Koruma Birimi'nin de devreye gireceğini belirtti.

Bu da Laura'nın dünya turu hayalini Çocuk Koruma Birimi'nin izni olmadan gerçekleştiremeyeceği anlamına geliyor.

İki aylık sürenin sonunda, mahkeme durumu yeniden değerlendirecek.

Hollanda Gençleri Koruma Birliği üst düzey danışmanlarından Caroline Vink sürecin dikkatle incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

Vink BBC'ye yaptığı açıklamada: ''Henüz 13 yaşında olan bir kızdan bahsediyoruz dikkatli olmalıyız. Ayrıca kendisi ya da ailesi tarafından alınacak kararın Laura için en iyisini gözetmesi lazım.''dedi.

Laura Dekker'in ailesinin yedi yıllığına çıktığı dünya turu sırasında Yeni Zerlanda'da bir yatta dünyaya geldiği bildiriliyor. Küçük yaştan itibaren denizle içiçe büyüyen genç yelkenci 10 yaşındayken tek başına yelken açabilmeye başlamış.

Laura, Hollanda televizyonuna yaptığı açıklamada, ''10 yaşımdan beri kendi başıma yelkeni ile dünya turuna çıkmak istiyorum ve bunu yapabileceğime inanıyorum.'' ve ''Niyetim özgür yaşamı, dünyayı öğrenmek için basit bir tura çıkmaktı o kadar.'' dedi.