Latin Amerika 'Obama politikasını netleştirsin' diyor

12 Latin Amerika ülkesinin Arjantin'de sona eren zirve toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kolombiya'da yedi askeri üs kurma planları zirvenin kapanışında gergin tartışmalara yol açtı.

Image caption Chavez: ABD'nin hedefi dünya hakimiyeti

Washington, uyuşturucu ticaretine ve sol kanat militanlara karşı Kolombiya hükümetinin verdiği mücadeleye desteğini artırmak istediğini söylüyor.

Ancak Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, Amerika Birleşik Devletleri'nin gerçek stratejisinin, 'dünya hakimiyeti' olduğunu söyledi.

Hugo Chavez, Kolombiya'nın Palanque üssünün Amerikan askeri uçakları tarafından kullanılmasının, ABD'ye Şili'nin güneyine kadar bütün kıta çapında askeri üstünlük sağlayacacağını söyledi.

Buna karşılık Kolombiya Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe ise Washington'la kendi topraklarını korumak için yaptığı bir anlaşmaya hiçkimsenin karışmaya hakkı olmadığını belirtti.

Kolombiyalı lider, ülkesini ikiye bölen bir tehdite karşı Amerika Birleşik Devletleri'nden aldığı desteği, bölge ülkelerinden de görmek istediğini söyledi.

Latin Amerika'nın liderleri zirvenin sonuç bildirgesinde, Başkan Barack Obama ile acilen bir araya gelerek, Washington'un kıtaya ilişkin politikasını daha net biçimde açıklamasını isteyeceklerini belirttiler.