Japonya'da muhalefet "ezdi"

Sandık çıkış yoklamaları muhalefetteki Demokrat Parti'nin büyük farkla 54 yıllık neredeyse kesintisiz Liberal Demokrat Parti iktidarına son vermek üzere olduğuna işaret ediyor.

Image caption Katılam 2005 yılındakine göre daha düşük görünüyor

Yoklamalar muhalefetteki Demokratik Parti'nin, parlamentodaki 480 sandalyenin en az 300'ünü , yani yaklaşık üçte ikisini kazanacağını gösteriyor.

Doğrulandığı takdirde bu sonuç Japonya siyasetinin çehresini tamamen değiştirecek bir değişimin önünü açabilecek önemde.

Şu anda ekonomik resesyondan biran önce çıkma mücadelesi veren Japonya'da işsizlik rekor düzeylere tırmanmış durumda. Ve kamuoyunda büyük iş çevrelerine yakın bir parti olarak görülen iktidardaki Liberal Demokratlar kamuoyunun öfkesinin hedefi durumuna gelmiş görünüyor.

Muhalefetteki Demokrat Parti'nin lideri Yukio Hatoyama, devletin sosyal güvenlik harcamalarını artırma, bürokraside reform ve ABD ile daha dengeli ilişkiler geliştirme sözü verdi.

Sandıkların kapanmasına az bir süre kala İçişleri Bakanlığı katılımın yüzde 42 civarında olduğunu bildirdi. "2005 yılında yapılan ve Liberal Demokrat Parti'nin karizmatik lideri Junichiro Koizumu'nin açık farkla iktidarı yeniden elde ettiği son seçimlerde katılım bunun biraz daha üzerindeydi.

Muhabirler domuz gribi salgını, bazı bölgeleri etkisi altına alan şiddetli fırtınalar ve sıcak hava dalgasının katılımın düşük olmasında rol oynamış olabileceğini söylüyorlar.

Değişim

Şu anda Başbakan Taro Aso'nun lideri olduğu muhafazakar Liberal Demokrat Parti Japonya'yı 11 aylık bir kesinti dışında, 1955 yılından bu yana yönetiyor.

Gözlemciler Japon seçmenin yaşanan ekonomik darboğazdan Liberal Demokrat Parti'yi sorumlu tuttuğunu ve bu kez iktidarı değiştirecek kadar öfkelenmiş göründüklerini söylüyor.

AFP ajansı 68 yaşındaki emekli bir Tokyolu Toşihiro Nakamura'yı örnek veriyor. Nakamura, "değişimin zamanı geldi" diyor, ve devam ediyor "milli politikaya tek bir parti bu kadar uzun süre egemen olmamalı."

Bir başka Japon seçmen Haruko Kurakata da muhalefete oy vermiş. Liberal Demokrat Parti'nin halkın görüşünü almaksızın, üç yıl içinde dört başbakan değiştirmiş olmasını eleştiriyor.

İlgili haberler