Rusya'nın Kafkaslar'da el Kaide avı

Rus güvenlik güçleri Kuzey Kafkaslar'daki Dağıstan'da bir el Kaide militanı ile yerel bir isyancıyı öldürdüklerini söylüyorlar.

Image caption Son zamanlarda şiddet olayları artıyor

Sırtı dönük şekilde kimliği saklanarak televizyona çıkan askeri kıyafetli bir yetkili, "Doktor Muhammed" olarak da tanınan Cezayir vatandaşı el Kaide üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

Televizyon haberinde, Pazar gecesi Dağıstan'da bir eve düzenlenen baskında yerel bir militanın da öldüğü bildirildi.

Rusya son zamanlarda Kafkaslar'da artış gösteren şiddet olaylarının, aşırı uçta İslamcı örgütler tarafından dışarıdan desteklendiğini düşünüyor.

Rus güvenlik güçleri, Çeçenistan ve Çeçenistan'a komşu bölgelerde Arap militanların yerel isyancılarla yan yana çarpıştığını ve bazen asi örgütlere liderlik bile ettiklerini söylüyor.

"Doktor Muhammed" olarak adlandırılan el Kaide üyesinin de Dağıstan'daki militanlara para getirdiği, aynı zamanda Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden bölgeye yeni savaşçılar soktuğu iddia edildi.

Kuzey Kafkaslar'da meydana gelen şiddet olaylarının çoğunluğu Rusya'nın polis ve ordu güçlerini hedef alıyor.

Son olarak bugün Dağıstan'ın yönetim merkezi Mohaçkale'de elit polis biriminin bir üyesi, evinin kapısının önünde öldürüldü.

Rusya'da hükümeti eleştiren çevreler, nüfusun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Kuzey Kafkaslar'da polisin kullandığı sert yöntemlerin durumu daha gerginleştirerek yeni şiddet olaylarını beslediğini belirtiyor.

İlgili haberler