Karamanlis 'erken seçim' dedi

Yunanistan'da, Başbakan Kostas Karamanlis erken seçime gitme kararı aldı.

Image caption Karamanlis, bugün cumhurbaşkanını ziyaret edecek

Kamuoyu yoklamalarında ana muhalefet PASOK'un gerisinde görünen Karamanlis'in seçim kararı riskli bir siyasi kumar olarak yorumlanıyor.

Aslında seçimler 2011 yılında yapılacaktı, ancak ardarda skandallar ve siyasi krizlerle boğuşmak zorunda kalan hükümet, muhalefetin erken seçim baskısına direnemedi.

Televizyonda halka seslenen Karamanlis, ekonomik krizin yarattığı sorunların görünür bir durumda olduğunu belirtti.

Karamanlis, ''Gerekli önlemleri almak için atılacak adım çok açık: Halktan yeniden yetki almak ve siyasi ortamı temizlemek.'' dedi.

Bugün cumhurbaşkanını ziyaret edecek olan Karamanlis, daha sonra da seçim tarihini açıklayacak.

Kulislerde bu tarihin 4 Ekim olacağı konuşuluyor.

Muhalefet önde

Ekonomik krizin yanısıra hükümeti zor durumda bırakan yolsuzluk iddiaları, ayrıca son iki yılda Yunanistan'ı kasıp kavuran yangınlarla mücadelede yetersiz kaldığı eleştirileri hükümeti yıprattı.

Yunanistan, Aralık ayında bir gencin polis tarafından öldürülmesi ardından da gençler ve güvenlik kuvvetleri arasında sokak çatışmalarına sahne olmuştu.

Bu olaylar da, hükümetin yıpranmasına yol açan gelişmeler arasında.

Karamanlis'in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi, kamuoyu yoklamalarında sosyalist muhalefetin 4 ila 6 puan gerisinde.

Reuters'in haberine göre bazı gözlemciler, Yorgo Papandreu'nun lideri olduğu PASOK'un tek başına iktidar olmasına yetecek oya erişememe olasılığı bulunduğuna dikkat çekiyor.

Böyle bir senaryonun Yunanistan'da ekonomik krizle mücadele edilen bu dönemde, riskli bir siyasi belirsizlik ortamı yaratabileceği kaydediliyor.