Pfizer'e rekor ceza

ABD'de bazı ilaçlarını aldatıcı bir şekilde pazarlamakla suçlanan ilaç devi Pfizer, mahkeme dışı anlaşma yolunu seçerek 2,3 milyar dolarlık rekor bir ceza ödemeyi kabul etti.

Image caption Pfizer satışları açısından dünyanın en büyük ilaç şirketi.

Pfizer bazı ilaçlarını Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nce onaylanan amaçların dışında pazarlıyordu.

Örneğin satış temsilcilerine, bir tür ağrı kesici olan Bextra'yı ameliyat öncesi ve sonrası için de tavsiye etmeleri söylenmiş.

Oysa Bextra ameliyat öncesi ve sonrası durumlar için gereken testlerden geçmemiş.

Durumu yetkililere şikayet eden satış temsilcilerinden John Kopchinski, "Ben kendim ameliyata giriyor olsaydım, bu alanda test edilmemiş bir ilacı kullanmak istemezdim." diyor.

Kopchinski ayrıca Bextra'nın günde 10 mg kullanılmasını tavsiye etmeleri gerekirken, 20, 40 hatta 80 mg yazılmasını tavsiye etmek için büyük baskı gördüklerini söylüyor.

Kopchinski "O dozda alındığında hastayı, daha önceden testlerle belirlenmemiş yan etkilere maruz bırakıyorsunuz." diyerek, vicdanının daha fazla susmasına izin vermediğini anlatıyor.

Eski satış temsilcisi Kopchinski, altı yıl süren bir mücadelenin sonunda Pfizer'e hatasını kabul ettirmeye yardımcı olduğu için, federal hükümetten 50 milyon dolar ödül alacak.

Pfizer ise Adalet Bakanlığı ile vardığı anlaşma sayesinde yargılanmaktan kurtulacak.

2,3 milyar dolarlık ceza, ABD Adalet Bakanlığı'nın sağlık alanında bir şirketten alacağı en yüksek tazminat.

'Obama yönetimi kararlı'

Soruşturma yetkililerinden Thomas Perelli, Obama hükümetinin sağlık sistemindeki suistimalleri önlemeye kararlı olduğunu söyledi. Pfizer sözcüsü Ray Kerins ise, şirketin soruşturma dosyasından dersler alacaklarını belirterek, sorunun ürünlerden değil, pazarlama uygulamalarından kaynaklandığını öne sürdü. Şirket yetkilisi, Pfizer'ın piyasaya her zaman en iyi ilaçları sunmaya ve tüketicilerin doğru bilgiye ulaşmasını sağlamaya çalıştığını savundu. Anlaşma gereği Pfizer aralarında Medicaid ve Medicare gibi federal hükümetin sağlık programlarının da bulunduğu kuruluşlara bir milyar dolar ödeyecek.

Buna ek olarak aralarında eyalet yönetimlerinin de bulunduğu diğer gruplara 1,2 milyar dolar ödenecek.

Ayrıca şirket ve yöneticileri de, ilaç sektörünü denetleyen kurumlarca daha sıkı gözetim altında tutulacak.

Soruşturma, uygulamalara tepki gösteren ve aralarında satış temsilcilerinin de olduğu altı şirket çalışanının şikayetiyle başlamıştı.

Bu kişilere toplam 100 milyon doları aşkın bir ödeme yapılıyor.

Pfizer'in sağlık sektöründen yetkilileri bu ilaçları önermeye teşvik etmek için rüşvet ve hediyeler verdiği öne sürülüyordu.

Tartışmaya konu olan ilaçlar anti-enflamatuar Bextra, antipsikotik Geodon, antibiyotik Zyvox ve epilepsi tedavisinde kullanılan Lyrica idi.