İsrail'den yeni inşaat girişimi

İsrail hükümetinin, işgal altındaki Batı Şeria topraklarında bulunan Yahudi yerleşimlerinde yüzlerce yeni evin inşaatını onaylamaya hazırlandığı belirtiliyor.

Image caption Yahudi yerleşimleri barış görüşmeleri önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor

Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ancak başbakanlıkta görevli üst düzey bir yetkili, BBC'ye yaptığı açıklamada, yerleşimlerde inşaatların dondurulmasına ilişkin bir karar alınmadan önce bu yeni inşaatlara onayın verileceğini belirtti.

İsrail zaten Batı Şeria'da 2.500 yeni binanın inşaatına onay vermişti.

ABD, Filistinliler ile barış görüşmelerine yeniden başlanması karşılığında Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da inşaatların geçici olarak durdurulmasını istiyor.

Filistin tarafı yerleşim inşaatları durmadan, İsrail ile barış görüşmelerine başlamayacaklarının altını çiziyor.

İsrail ise bu bölgede yaşayan toplulukların doğal büyümelerini gerekçe göstererek inşaatlara devam etmek istiyor.

Filistinlilerden tepki

Filistinli müzakereci Saib Erakat, AFP ajansına verdiği demeçte, "Bu son açıklamayla askıya alınan tek şey, barış süreci olacaktır." dedi.

İsrail'in 1967'deki işgalinden bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te kurulan 100'den fazla yerleşimde 500 bine yakın Yahudi yaşıyor.

BBC muhabiri Tim Franks'in aktardığına göre İsrail karşı çıksa da işgal altındaki topraklarda inşaat yapmak, uluslararası hukuka aykırı kabul ediliyor ve bu konu barış müzakerelerinin yeniden başlatılması girişimlerinde de kilit önem taşıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yerleşim inşaatlarını dondurması çağrılarına direnmesi için kendi partisi Likud'un ve koalisyon ortaklarının baskısı altında.

Bu konunun, Netanyahu'nun yardımcılarının gelecek hafta ABD Başkanı Barack Obama'nın özel Orta Doğu temsilcisi George Mitchell'le yapacakları görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor.

ABD'nin desteklediği 2003 tarihli yol haritasına göre, İsrail'in tüm yerleşim faaliyetlerine son vermesi gerekiyor.

Plan aynı zamanda Filistin Özerk Yönetimi'nin İsrail'e saldırıda bulunmayı hedefleyen militan örgütlenmeleri çökertmesini öngörüyor.

İlgili haberler