Kaddafi'nin oğlu: IRA için tazminata hayır

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA saldırılarında ölenlerin yakınlarına tazminat verilmesine direneceklerini açıkladı.

Image caption Seyfülislam Kaddafi, el Megrahi'yi ilk karşılayanlar arasındaydı

Seyfülislam Kaddafi, Libya'nın IRA'ya silah ve patlayıcı madde sağladığı gerekçesiyle gündeme getirilen tazminat taleplerinin "mahkemelerin işi" olduğunu savundu ve "Onların da avukatları var, bizim de" diye konuştu.

İngiltere hükümeti, Libya'dan tazminat isteyen İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA kurbanları konusundaki politikasını değiştirerek, bundan böyle bu kişilere yardımcı olacağını duyurmuştu.

Oğul Kaddafi, Sky News'a verdiği demeçte, İngiltere'nin bu tavır değişikliğine cevaben "Kapımızı herkes çalabilir. Mahkemeye gidersiniz" ifadesini kullandı ve tazminat taleplerine verecekleri ilk yanıtın "hayır" olduğunu söyledi.

IRA kurbanlarına tazminat verilmesi için kampanya yürütenler, Seyfülislam Kaddafi'nin son açıklamasını yine de konuyu görüşmeye yönelik olumlu bir işaret olarak yorumluyorlar.

Kurban yakınlarının avukatı Jason McCue, "Libya'nın yanıtı konusunda iyimserim. Bu, bizimle artık bir temasa geçmeye karar verdiklerini gösteriyor ki geçmişte bu da yoktu" diye konuştu.

1980'li ve 1990'lı yıllarda IRA'nın yol açtığı şiddete maruz kalan 100'den fazla kişi Libya'nın bu konuda üzerine düşeni üstlenmesi gerektiğini savunuyordu.

'Brown tavır değiştirdi'

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, bugüne kadar kurban yakınlarına yardım etmenin doğru olmayacağını savunuyordu, ancak Libya ile ticaret ilişkileri yüzünden kendi vatandaşlarını ihmal ettiği suçlamaları ile karşı karşıya kalmıştı.

İngiliz Sunday Times gazetesi de yayınladığı bazı belgelerle Brown'un yakın geçmişe dek tazminat konusunda Libya'ya baskı uygulamaktan yana olmadığını gösteriyordu.

Muhalefet, Brown'un hafta sonunda aileleri girişimlerinde destekleyeceği sözlerini bir 'u-dönüşü' olarak niteleyip eleştirdi.

Brown dün İngiltere'den bir heyetin tazminatlarla ilgili olarak çalışma yürüteceğini açıklamıştı.

Image caption İngiltere hükümeti tutumu nedeniyle muhalefetin eleştirisine uğradı

Hükümet yetkilileri ise böyle bir durum söz konusu olmadığını çünkü hükümetin konuyu resmi kanallardan müzakere etmeme görüşünün geçerliğini sürdürdüğünü söylüyor.

Brown'un bu adımı karşısında ana muhalefetteki muhafazakarlar ise "hükümet ailelere destek verirken bakanların bu konuyu Libyalı muhataplarıyla konuşmamasının 'tuhaf' bir durum yaratacağı" eleştirisinde bulunuyor.

İlgili haberler