'Vatan haini' yaftası yiyenlere iade-i itibar

İkinci Dünya Savaşı'nın üzerinden 70 yıl geçtikten sonra Almanya parlamentosu savaş sırasında vatan hainliğinden hüküm giyen binlerce kişinin aklanmasına karar verdi.

Image caption Hitler, vatan hainliği suçundan 20 bin Almanı idam etti

Önerge milletvekillerinden açık farkla destek alarak onaylandı.

Oturum öncesinde, Bundestag'da grubu olan beş parti de öneriye destek vereceğini açıklamıştı.

Nazi döneminde Hitler'in ordusuna vicdani retçi olduğu için katılmayan ya da askerden kaçanlar hakkında zamanın mahkemelerinin verdiği hükümler 2002 yılında iptal edilmişti.

Fakat halen itibarlarının iade edilmesini talep eden diğer 'vatan hainleri' bulunuyor. Bu kişiler savaş sırasında Hitler'e karşı siyasi direniş hareketinde yer almakla ya da Yahudilere yardım etmekle suçlanan ve vatan haini ilan edilen Almanlar.

Vatan hainliği ile suçlananların aileleri ve yakınları isimlerini aklamak için on yıllardır kampanya yürütüyordu.

On binleri ilgilendiriyor

Nazi askeri mahkemeleri yaklaşık 30 bin kişiyi asker kaçağı olduğu gerekçesiyle ya da vatana ihanet suçudan ölüme mahkum etmiş ve bu kişilerin yaklaşık üçte ikisinin cezaları infaz edilmişti.

Buna ilaveten 100 bin dolayında kişi de benzer suçlamalarla hapse konmuştu.

Bu kişilerin itibarının topluca iadesi için yapılan talepler bugüne değin aralarında meşru sebeplerle hüküm giymiş olanların da bulunabileceği gerekçesiyle reddediliyordu.

Fakat eski bir anayasa yargıcının başkanlığında konunun incelenmesi ardından yayımlanan raporda Nazilerin ilk kez 1934 yılında çıkardığı vatana ihanet yasasının açıkça bir baskı aracı olarak kullanıldığı ve yasanın muğlaklığının da buna hizmet ettiği belirtildi.

Nazi dönemi 'vatan hainlerinden' günümüzde hala sağ olan çok az sayıda kişi var. Fakat bu kişilerin davalarını aileleri sürdürüyor.

2002 yılında itibarı iade edilen asker kaçaklarından, 87 yaşındaki Ludwig Baumann bu mücadeleye destek vermeye devam eden mağdurlardan. 1942 yılında Hitler'in ordusuyla Fransa'ya sevkedildiği sırada pasifist olmaya karar veren ve askerden kaçan Ludwig Baumann, yakalanıp bir Nazi mahkemesinde idama mahkum edilmiş.

Hapis yattığı sırada işkence gören ve bir toplama kampına nakledilen Ludwig Baumann, idam edilmeden savaşın bitişini gördüğü için şanslı. Ancak BBC'ye verdiği mülakatta, savaş bittikten sonra serbest kalsa da toplum içinde devamlı aşağılandığını anlatıyor:

''Savaş bittikten sonra bize hep saygısızca davrandılar. 'Korkak', 'hain', dediler. Adımızı aklamak istediğimizde, Alman ordusunun bundan olumsuz etkileneceğini, bunun askerlere adaletsizce geleceğini söyleyen muhaliflerimiz bize karşı çıktı. Öyle çok aşağılandık ki. Alman devletinden umudumuz kalmamıştı. Asker kaçaklarının çoğu onurlarıyla ölemedi. Ama yılmadan kampanyamızı sürdürdük.''

İlgili haberler