Obama'ya sosyalizm suçlaması

ABD Başkanı Barack Obama, öğrencilere hitaben yaptığı bir konuşma yüzünden muhafazakar çevrelerce sınıfa siyaset sokmakla suçlandı.

Image caption Obama gençlerden çok çalışmalarını istedi.

Obama'nın Amerikalı öğrencilerden eğitimlerine önem vermelerini istediği konuşma, neredeyse bütün okullarda öğrencilere dinletilmişti.

Muhafazakarlar başkanı öğrencilere solcu bir doktrin aşılamaya çalışmakla suçladı.

Virginia'da bir grup lise öğrencisine seslenen Obama "Her birinizin yeteneklerini, becerilerini ve birikimini geliştirmesine gerek duyuyoruz." demişti.

"Böylece biz yaşlılara zor sorunları çözmemizde yardımcı olabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsınız, okulu boş verirseniz, o zaman sadece kendinizi değil ülkenizi de yüzüstü bırakmış olursunuz."

Bu ve bunun gibi "Çok çalışmalısınız." şeklinde özetlenebilecek mesajlarla dolu konuşma, muhafazakâr çevrelerin tepkisini çekti.

Bazı aileler tepki göstererek, çocuklarını okula göndermemeyi tercih etti.

Denverlı bir veli tepkisinin gerekçesini "Sosyalizm, çocuklarımın beyinlerini kendi inandığı şeylerle yıkaması. Çocuklarımın okulda bu tür şeyler dinlediğini düşünmek gerçekten canımı sıkıyor." diye açıkladı.

Bu tepkiler nedeniyle Eğitim Bakanlığı, öğrencilere başkana nasıl yardım edebilecekleri hakkında bir kompozisyon yazdırma planlarından vazgeçti.

Başka başkanlar da konuşmuştu

New York'taki City Üniversitesi'nden Profesör Lee Papa, geçmişte de Amerikan başkanlarının öğrencilere hitap ettiğini, ancak böylesi tepkilerle karşılaşmadıklarını söylüyor.

Ronald Reagan'ın öğrencilere vergi kesintilerinden bahsettiğini, baba George Bush'un da iki kez öğrencilere hitap ettiğini hatırlatan Lee Papa, özellikle Bush'un 1989'daki konuşmasına dikkat çekti.

Papa uyuşturucunun okul çağındaki çocuklara etkisi hakkındaki bu konuşmayı yaptığı sırada, Bush'un uyuşturucuyla mücadeleyi öngören bir yasayı Kongre'den geçirmeye çalıştığını ifade etti.

Bush doğrudan kendi politikalarını anlatmasına karşın hiçbir tepki almamıştı.

Cumhuriyetçi Parti'den Jim Greer geçen hafta vergi mükelleflerinin parasının Başkan Obama'nın sosyalist ideolojisini yaymak amacıyla kullanılması karşısında dehşete düştüğünü söylemişti.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs ise öğrencilerin beynini yıkamaya çalıştıkları eleştirilerini reddetti.

Gibbs öğrenciler ile velilere sorumluluklarından söz eden birine siyasetin müdahale etmesini üzücü bulduklarını belirtti.