'Piyasalar yine kriz yaşayacak'

ABD Federal Merkez Bankası'nın eski başkanı Alan Greenspan, küresel ekonominin gelecekte de bir başka kriz yaşayabileceğini söyledi.

Image caption Greenspan'e göre mali krizler 'insan doğasının sonucu'

Greenspan, yeniden yaşandığında ise krizin farklı gelişeceğini belirtti.

Nadiren mülakat veren Greenspan, bu türden bir çöküşün uzun vadeli refah dönemlerine bir tepki olarak meydana geleceğini tahmin ediyor.

"Tüm mali krizler birbirinden farklıdır ama hepsinin temelinde tek bir kaynak var" diyen Greenspan, bu kaynağı da 'insan doğası' olarak açıklıyor.

İnsan doğası

Greenspan, "Bu insan doğası, birisi çıkıp insan doğasını değiştirecek bir yol bulmadığı müddetçe, bu tür krizler yaşamaya devam edeceğiz, hiçbiri bu yaşadığımıza benzemeyecek, çünkü iki kriz arasında insan doğası dışında bir ortak nokta yoktur" diye konuştu.

Alan Greenspan'e göre 'zaman alsa da ya da zorlu bir süreç olsa da ekonomi, bir şekilde böyle bir krizi de atlatmayı başaracak.'

Alan Greenspan, ABD Federal Merkez Bankası'nın başkanı olarak 2006'ya dek yaklaşık yirmi yıl boyunca ekonomi dünyasının en önemli isimlerinden biriydi.

O dönemde büyük bir hayran kitlesi olsa da bir çokları, Greenspan'i kredi krizini önceden farkedemekle suçlamıştı.

Bazı hatalar yaptığını kabul eden Greenspan, krizin patlak vermesinde sorumluluğu olduğu suçlamalarını ise reddetti ve son resesyonu ABD'deki emlak krizinin tetiklediğini ancak bu olmasa bile er ya da geç bir başka sebebin oluşacağını kaydetti.

Greenspan, krizin kökeninde bir kaç küresel gelişmenin de etkisi olduğuna inanıyor.

Bunları, Sovyetler Birliği'nin çöküşü, Çin'in ekonomik güç olarak hızlı yükselişi ve bunun ardından dünya ticaretindeki yapıda değişiklikler olarak sıraladı.

Son krizi 'yüz yılda bir yaşanan türden bir olay' olarak niteleyen Greenspan, yine de dünyadaki mali kuruluşların krizin geldiğini önceden görmüş olması gerektiğini savundu ve "Bankacılar risk konusunda düşük fiyatlandırma yaptıklarını ve bir aşamada bir düzeltme olacağını biliyorlardı" dedi.

Greenspan "Korkarım çoğu, krizin tetikleneceği noktayı göreceklerini ve içine düşmeden son anda kurtulabileceklerini düşündü" diye ekledi.

Eski merkez bankası başkanı, böylesi bir durumun bir daha ortaya çıkmaması için finans sektöründe çalışanların ve hükümetlerin yolsuzlukları önleyip, bankaların ellerinde tutması gereken sermayenin artırılması gerektiğini söyledi.

Greenspan, ekonominin iyileşmesi sürecinde korumacılıktan kaçınılması ve küresel ticarette son dönemde yapılan dğzenlemeleri sekteye uğratacak adımlardan kaçınmak gerektiğini vurguladı.