Doğu Kudüs yerleşimine 500 konut

İsrail Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşimciler için 500 yeni konut inşa etme konusundaki planları hayata geçireceğini açıkladı.

Image caption Söz konusu yerleşim Filistinlilerin mahallelerinden duvarla ayrılıyor

Pisgat Ze'ev yerleşimindeki inşaatlar konusunda hazırlanmış olan planlar, bir süredir askıda bekliyordu.

İsrail yönetiminin yerleşimlerdeki tüm inşaat faaliyetlerini durdurma yönünde baskı gördüğü bir ortamda bu kararı, bu çağrıları vurgulayan ABD'ye yeni bir darbe olarak görülüyor.

İsrail iki gün önce de, Batı Şeria'da çeşitli yerleşimlerde 455 yeni konut inşa edileceğini duyurmuştu.

ABD barış görüşmelerine yeniden dönülebilmesi için İsrail'in işgal altındaki topraklarda bulunan tüm yerleşimlerde inşaatı durdurmasını istiyor.

Ancak İsrailli yetkililer, Yahudi yerleşimi inşaatını kısıtlamayı amaçlayan herhangi bir anlaşmaya Doğu Kudüs'ün dahil olmayacağını savunuyorlar.

İsrail Başbakanı Avigdor Lieberman, Kudüs'e ilişkin düzenlemeleri görüşmeyi düşünmediklerini söylemiş, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "Kudüs bir yerleşim değildir" demişti.

İsrail Pisgat Ze'ev projesini bir yıl önce onaylamış, ancak açılan ihalede inşaat için sunulan tekliflerin yeterli bulunmaması ardından proje askıya alınmıştı.

'Kaygı verici'

Avrupa Birliği son gelişmeler ardından yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs dahil, İsrail'in yerleşimleri genişletmeye yönelik adımlarından ciddi endişe duyduğunu bildirdi ve 'faaliyetlerin derhal durması' çağrısını yineledi.

Kudüs'te İsrailli ve Filistinlilerin bir arada yaşamasını savunan İr Amim adlı kuruluşun hukuk danışmanı Danny Seidemann, 'müteahhitlerin seçilmesi Netanyahu'nun Kudüs'te aktif şekilde yerleşim faaliyetinde bulunurken, bunun yeni bir faaliyet olmadığı şeklindeki asılsız savı öne sürmesini sağlıyor' dedi.

Seidemann, sözde Obama yönünde hareket edilse de yerleşimlerin dondurulması taahhüdünün içinin boşaltıldığını savundu.

Batı Şeria'daki yerleşimlerde, 300 bin, Doğu Kudüs'te ise ise 180 bin İsrailli yaşıyor.

İlgili haberler