Gazeteciyi kurtarma operasyonunda dört ölü

Afganistan'da geçen hafta kaçırılan New York Times muhabiri, NATO birliklerinin şafak vakti düzenledikleri baskınla kurtarıldı.

Image caption Farrell 2004'te de Irak'ta kaçırılmıştı

Ancak baskın sırasında dört kişi öldü.

Taliban militanlarınca ülkenin kuzey eyaletlerinden Kunduz'ta tutulan İngiliz vatandaşı Stephen Farrell'in ise çatışmanın ardından hiçbir yara almadan serbest kaldığı açıklandı.

Çatışmada beraberindeki bir diğer Afgan gazeteci, iki çocuk babası Sultan Munadi ile bir İngiliz askeri ve iki Afgan yaşamını yitirdi.

Özel kuvvetler?

46 yaşındaki Farrell, Munadi ile birlikte geçen Cuma günü Kunduz bölgesine gitmişti.

Farrell, burada Taliban militanlarının kaçırdığı iki yakıt tankerini hedef alan ve çok sayıda sivilin ölümüne yol açtığı bildirilen hava saldırısını araştırmak üzere bulunuyordu.

New York Times gazetesinin internet sitesinde Farrell'in kurtulduktan sonra dış haberler editörünü ve eşini aradığı belirtildi.

Farrell editörüne yaptığı açıklamada "Hepimiz bir odadaydık, birden Taliban üyelerinin tamamı kaçmaya başladı, bir baskın olduğu ortadaydı. O an bizi öldüreceklerini düşündük" dedi.

Çevirmeniyle dışarıya kaçan Farrell, yaşadıklarını "Etrafımızda mermiler uçuşuyordu. Etrafımda İngilizce ve Afgan dilinde konuşmalar duyuyordum" diye anlattı.

Farrell, çevirmeni Munadi'nin "Gazeteciyiz!" diye bağırarak ilerlediğini ancak kısa süre sonra vurulup yere düştüğünü söyledi.

Ancak Farrell, Munadi'nin kendilerini kurtarmak için gelen askerler mi yoksa militanlar tarafından vurulup vurulmadığından emin olamadığını belirtti.

Gazeteci olayından ardından bir çukura saklanıp "İngiliz gazeteci!" diye bağırdığını anlattı.

Afgan gazetecilerden kınama

Afganistan'da bir gazeteciler derneği, Afgan gazeteci Sultan Munadi'nin NATO operasyonu sırasında öldürülmesini kınayan bir açıklama yayımladı.

Afgan Bağımsız Gazeteciler Birliği'nin başkanı Rahimullah Samandar, operasyonun uluslararası güçlerin Afgan gazetecileri önemsemediklerini ortaya koyduğunu söyledi.

Samandar, Munadi'nin Batılı meslektaşı serbest kalırken öldürülen ilk Afgan gazeteci olmadığını vurguladı.

Afganistan'dan gelen bazı haberlere göre operasyona İngiltere özel kuvvetlerinden askerler katıldı.

Ancak İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan bir sözcü daha sonra BBC'ye bunun sadece NATO'ya bağlı kuvvetlerce yürütülen bir operasyon olduğunu belirtti.

Stephen Farrell, 2004 yılında da Irak'ta bu kez İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi için çalışırken kaçırılmıştı.