Obama'dan sağlık için birlik çağrısı

ABD Başkanı Barack Obama, iç politikadaki başlıca önceliği olduğunu söylediği sağlık reformu konusunda Kongre'ye hitap etti.

Image caption Ekonomi ve sağlık reformu tartışmaları yüzünden Obama'ya verilen destek düştü.

Obama konuşmasına son 100 yılda sağlık konusuna el atan ilk başkan olmadığını, ama sonuncusu olmayı umduğunu söyleyerek başladı.

"Didişmenin zamanı değil" diyen Obama, eğer önerdiği reformlar kabul edilmezse sağlık sorunları nedeniyle yaşamlarını yitiren Amerikalıların sayısının daha fazla olacağını belirtti.

ABD Başkanı, orta sınıftan pekçok insanın tek bir kaza ya da hastalıkla sağlık masrafları yüzünden iflasa sürüklenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Diğer sanayileşmiş ülkelerin aksine ABD'de herkesin ücretsiz faydalanabildiği bir ulusal sağlık sigortası yok.

Bu nedenle ülkede 46 milyon kişi sosyal sigorta güvencesi olmaksızın yaşıyor; özel sigortalardan yararlanıyor, ya da acil servis dahil tüm sağlık masraflarını kendileri ödüyor.

Sağlık hizmetlerinin oldukça pahalı olduğu ülkede çok sayıda sigortasız hastayı mali yönden bir yıkım ya da bazen ölüm bekliyor.

Başkan Obama sağlık masraflarının azalmasını ve her Amerikan vatandaşının sağlık sigortasına kavuşmasını istiyor.

ABD'deki sistem ve Obama'nın planının ayrıntıları için tıklayın

ABD'de aylardır bu konuda hararetli tartışmalar yaşanıyor.

Cumhuriyetçi çevreler, 46 milyon Amerikalı'ya sağlık sigortası sağlamanın pahalıya mal olacağını, vergilerde artış gerektireceğini söyleyerek tasarıya şiddetle karşı çıkıyor.

Bu çevreler Obama'yı, vatandaşların özel hayatına devlet müdahalesini artırmaya çalışmakla suçluyor.

Dev bir sektör olan özel sağlık sigortasıyla rekabet edeceği gerekçesiyle, sigorta şirketleri de tasarıya karşı.

Demokratlar da şüpheli

Demokrat Parti içindeki bir kanat ise tasarısını Kongre'den geçirebilmek için ödünler vermek zorunda kalan Obama'yı eleştiriyor.

Bu kanat, yeterince köklü olmayan bir reforma destek veremeyeceklerini söylüyor.

Demokratlar içindeki bir başka grup da ekonomik kriz yüzünden muazzam boyutlara ulaşan kamu borçlarına dikkat çekiyor ve yeni sigorta planı yüzünden bu borcun kontrolden çıkması endişesini dile getiriyor.

Buna karşılık Barack Obama sağlık reformunu bu yıl sonuna dek Kongre'den geçirmeyi umduğunu belirtiyor.

Tasarı, son zamanlarda destek oranları yüzde 70'lerde yüzde 50'lere inen Başkan Obama'nın bugüne kadarki en büyük sınavı olarak görülüyor.

Benzer bir reform en son Bill Clinton döneminde gündeme gelmiş ancak Kongre'deki tartışmalara saplanıp kalmıştı.

'Bir biz kaldık'

Başkan Obama, Kongre'nin iki kanadına birden hitap ettiği konuşmada ABD'nin, milyonlarca vatandaşının sağlık hizmeti olmadan yaşamanın zorluklarına katlanmasına izin veren tek zengin ülke olduğunu belirtti.

Obama sağlık sigortası olanların bile sürekli kaygı içinde yaşadığını; taşınırlarsa, iş değiştirirlerse ya da işlerini kaybederlerse, işverenin sağladığı sağlık sigortasını da kaybetme endişesi taşıdığını belirtti.

Barack Obama reformunun sağlık sigortası olanların koşullarını iyileştireceğini, olmayanların ise isterlerse devlet sigortasına yazılmalarına olanak tanıyacağını söyledi.

İktidara gelirken partiler üstü çalışma sözü veren Obama, Kongre'nin ihtiyaç duyulan reformun yaklaşık yüzde 80'inde uzlaştığını belirtti.