Selin bilançosu ağırlaşıyor

İstanbul'da dün başlayan şiddetli yağış ve sel sonucu ölenlerin sayısı yükselmeye devam ediyor.

Image caption Yağışın son 80 yılda görülenlerin en şiddetlisi olduğu belirtiliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan akşam itibariyle İstanbul'da 26 cesede ulaşıldığını söyledi. Bunun yanında Tekirdağ'da da 5 kiş öldü.

Ölenlerin yanısıra kayıp sayısının 9 olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, ''Bu olsa olsa 100 yılda bir olur ya da daha uzun süreci kapsayan felaketlerden biridir'' dedi.

On yıllardır İstanbul'da en fazla yağışın metre kareye 64 kilogram olarak kayda geçtiğini söyleyen Erdoğan, şu an ise ''185 ile 225 kilogram arasında bir yağış rakamının söz konusu olduğunu'' dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de İstanbul'un şimdiye kadarki en büyük sel felaketiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Dün şiddetlenen yağış, İstanbul'un özellikle güney batısında, Edirne yolu yönündeki Silivri, Çatalca, İkitelli, Küçükçekmece ve Bağcılar semtlerini etkiledi.

Ölenler arasında Bağcılar semtinde servis minibüsünden inerken sel sularına kapılan 7 kadın da bulunuyor.

Meteoroloji yetkilileri, sağanak yağışların hafta boyunca devam etmesini bekliyor.

Rekor yağış

Image caption Bazı noktalarda trafik tamamen tıkandı

İstanbul Valisi Muammer Güler, meteoroloji yetkililerinden aldığı bilgiye göre Perşembe ve Cuma günü yağışların Anadolu yakasına kayarak ağırlıklı olarak devam edeceğini ve haftasonu da İstanbul'u yoğun bir yağışın beklediğini bildirdi.

Selden etkilenen bölgelerde ev ve işyerlerinde yağma olayları yaşandığı gözlemleniyor. İstanbul Valisi Güler ise bu konuda bir soruya, ''Yağma sözkonusu değildir'' diye yanıt verdi.

Öte yandan Türk Kızılayı, Marmara ve Trakya'da yaşanan sel nedeniyle bölgeye ekip ve insani yardım malzemesi gönderdiğini açıkladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bu bölgelerde kullanılmak üzere ödenek aktarıldığını söyledi.

Arınç CNN Türk televizyonunda, sel baskınları konusunda ''Çok yönlü bir ihmalden bahsedebiliriz. Bu biraz bizden kaynaklanan, insandan kaynaklı zaaflarımız diyebiliriz. Olay olduktan sonra alt yapı eksikliği, belki zamanında müdahale etmemek, anında kurtarma hareketlerine girişmemek onlar da bir bakıma felaketin boyutunu biraz daha artırdı'' dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da ''Sorun İstanbul'un sahilden kuzeye doğru ve doğudan batıya doğru yapılaşmasındaki standart dışı uygulamalar'' diye konuştu.

Hastalıklara dikkat

Selin ardından suyla ve gıdayla bulaşan hastalıkların artmasının beklendiği bildirilerek, sel felaketinin yaşandığı bölgelerdeki halka kaynağını bilmedikleri suları kullanmamaları ve sel suyu bulaşmış olması olası taze sebze, meyve ve yiyecekleri tüketmemeleri uyarısında bulunuldu.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyince yapılan yazılı açıklamada, sele bağlı ölümlerin çoğunun boğulma sonucu oluştuğu, fakat sellerin ayrıca trafik kazası, temizleme çalışmaları sırasında travma, elektrik çarpmalarına bağlı ölüm ve bulaşıcı hastalıklara yol açtığı bildiriliyor.

Bunun yanısıra açıklamada, doğal gaz hattı ve yer altı ya da üstü benzin ve toksik madde depolarının hasarı sonucu da önemli sağlık sorunları yaşanabileceğine işaret ediliyor.

Yetkililer, Silivri, Çatalca ve Saray'da bazı çiftliklerde büyükbaş hayvanların da telef olduğunu söylüyor.

Maddi zarar

İstanbul Ticaret Odası başkanı Murat Yalçıntaş, sel felaketinin 80-90 milyon dolar civarında bir ticari zarara yol açtığını tahmin ettiğini söylüyor.

İstanbul'da hizmet ve sanayi sektörlerinin ağırlıkta olduğu bölgelerde sel nedeniyle ciddi anlamda sıkıntı yaşanıyor. İstanbul Ticaret Odası en çok tekstil ve konfeksiyonun etkilendiğini düşünüyor.

Murat Yalçıntaş, sellerin havaalanına yakın bölgede meydana gelmesinden dolayı antrepo, gümrükleme ve depolama hizmetleri veren firmaların da olumsuz etkilenebileceğini kaydetti.