'Afgan seçim süreci yanlı'

Afganistan geçen ay yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki en etkili adaylardan Abdullah Abdullah, BBC'ye verdiği mülakatta oylamayı denetleyen Bağımsız Seçim Komisyonu'nu Cumhurbaşkanı Karzai'nin yönlendirdiği suçlamasında bulundu.

Image caption Abdullah'a göre komisyon yanlı hareket ediyor

Abdullah, 'Bağımsız Seçim Komisyonu neyi temsil ederse etsin bunlar arasında bağımsız olmak yok' diye konuştu.

Eski bir dışişleri bakanı olan Abdullah, 'seçimin Afgan halkından çalındığını' öne sürdü.

Üç hafta önce düzenlenen seçimlerde oy sayımı hala devam ediyor.

Ancak oy verme işlemlerine hile karıştığı yolundaki iddiaların sayısı da her geçen gün artıyor.

Komisyon bugüne kadar yüzlerce seçim merkezinde oy sahtekârlığı yapıldığını bildirirken, Cumhurbaşkanı Karzai dün komisyonu tarafsızlığı dolayısıyla övmüştü.

Hile iddiaları

Komisyonun iki gün önce, sayılan oyların yüzde 54'ünü Karzai'nin topladığını açıklaması, büyük olasılıkla ikinci tura gidilmesine gerek kalmadığı anlamına geliyor.

Seçim Komisyonu'na göre, Karzai'nin en yakın rakibi, eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah'ın oy oranı ise yüzde 28,3 oldu.

Abdullah ise seçimlerin uygulanış şeklinin, gelecekte istikrarsızlığa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Tacik kökenli siyasetçi, "Bu seçim artık yolsuzluğun bir parçası olmuştur. Dahası usülsüzlükle elde edilen bir sonuç gayrimeşru bir yönetimin beş yıl daha iktidarda kalması demektir. Bu da bence başlı başına ülkede istikrarsızlığa giden bir formüldür." dedi.

Abdullah, bu sözleriyle sadece kendi destekçilerinin değil, Karzai'ye oy verenlerin eğilimlerini de kastettiğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler geçtiğimiz günlerde usulsüzlük iddialarının artışı karşısında bu suçlamalar konusunda etkili şekilde harekete geçilmesini istemişti.

BM Afganistan özel elçisi Kai Eide, yolsuzluğa dair kanıt bulunan tüm bölgelerdeki seçim sandıklarından çıkan sonuçların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Kai Eide, hafta başında yazılı bir açıklama yaparak seçim yetkililerinden, nihai sonucun Afgan halkının tercihini yansıttığından emin olmalarını istemişti.

Yönetim üzerinde seçimden bu yana, usulsüzlük iddialarının araştırılması yönünde yoğun bir baskı bulunuyor.

İlgili haberler