Japon idam mahkûmlarına ağır tecrit iddiası

Uluslararası Af Örgütü, Japonya'da idam mahkûmlarının maruz kaldıkları zor koşullar altında akıllarını yitirmenin eşiğine geldikleri uyarısında bulundu.

Image caption Af Örgütü'ne göre japon idam mahkumları çok ağır koşullarda tutuluyor

Örgüt, idam cezalarının infazının derhal durdurulması ve polisin sorgu tekniklerinde reforma gidilmesi çağrısı yaptı.

Japonya'da halihazırda toplam 102 kişi, çarptırıldıkları idam cezalarının infazı ihtimaliyle karşı karşıya. Bu mahkûmların pek çoğunun yaşlı olduğu ve onlarca yıldır infaz kararını beklerken, büyük oranda tecrit edilmiş durumda yaşadıkları ifade ediliyor.

Akli dengesizlik

Uluslararası insan hakları standartları akli rahatsızlığı bulunan kişilerin idam cezasına çarptırılmalarının yasaklanmasını öngörüyor. Ceza davalarının yüzde 99'unun mahkûmiyetle sonuçlandığı Japonya'da idam cezası geniş ölçüde kamuoyunun desteğini görüyor.

Bununla beraber Uluslararası Af Örgütü'nün direktörü Kate Allen, Japon hükümetine, infazları derhal durdurma çağrısı yaptı. Allen, "Yeni Japon hükümeti, utanç verici idam cezası sisteminde ısrar etmek yerine, tüm infaz kararlarını derhal askıya almalıdır" diye konuştu. Allen idam cezası uygulamasını "susturma, tecrit ve bütünüyle yok sayma rejimi" diye tanımladı.

Kate Allen, Japonya'da idam mahkûmlarına cezalarının infaz edileceğinin, sadece bir kaç saat öncesinden bildirilmesi şeklinde gelişen uygulamanın baştan aşağı bir zulüm olduğu yorumunu yaptı.

Uluslararası Af Örgütü'nün raporuna göre idam mahkûmları, içinde bulundukları koşullar dolayısıyla akli dengelerini yitiriyor. Araştırmacılar ülkedeki adalet sistemi içinde çoğu bilginin gizlilik içinde tutulması nedeniyle bunu tespit ederken dahi zorlandıklarına dikkat çekiyor.

Örgüte göre idam cezası mahkûmlarının diğer mahkûmlarla konuşmalarına izin verilmiyor, bir çoğu tecrit altında tutuluyor; haftada iki ya da üç gün egzersiz yapmanın dışında, hücrelerinde bulundukları süre içinde fazla dolaşmalarına bile izin verilmiyor ve vakitlerini oturarak geçirmeleri gerekiyor.

Örgüt, çoğu idam mahkûmunun bu sebepten akli dengesini yitirdiği görüşünde.

Japonya'da ceza kanununa göre akli dengesizliği tespit edilen bir idam mahkûmunun cezasının infazı Adalet Bakanlığı'nca iptali gerekiyor.

Ancak Af Örgütü, bu durumdaki mahkûmlarının cezalarının infaz edilmesine devam edildiğini iddia ediyor.

Af Örgütü'ne göre 2006 ile 2009 yılları arasında 17'si 60 yaşın üzerinde 32 kişi idam edilmiş.

Aralarından idam edildiklerinde 70'li yaşlarında olan beş mahkum ise dünyada idam cezası infaz edilen en yaşlı kişiler olarak kabul ediliyor.