Sel imar tartışmalarını canlandırdı

İstanbul ve Tekirdağ'da hafta başında başlayan şiddetli yağış ve sel sonucu ölenlerin sayısı son tespitlere göre 31.

Image caption Binlerce İstanbullu'nun yaşamı yağış nedeniyle sekteye uğradı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 9 kişinin de kayıp olduğunu açıklarken, ''Bu olsa olsa 100 yılda bir olur ya da daha uzun süreci kapsayan felaketlerden biridir'' dedi.

Açıklanan son rakamlara göre, sellerde İstanbul'da 26, Tekirdağ'da ise beş kişi yaşamını yitirdi.

Ülkenin en büyük metropolünde geniş bir alanda yaşamı felç eden sellerle ilgili olarak itfaiyeye 1432 su baskını ihbarı yapıldığı duyuruldu.

Ancak selden etkilenen ev ve işyerlerinin asıl sayısının bunun üzerinde olduğu düşünülüyor.

Yağıştan en fazla etkilenen bölgelerde sular çekilirken, afetzedeler için barınak ve yemek sağlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi evleri kullanılamayanların okullara yerleştirildiğini, çadırlar kurulduğunu, yemek dağıtım merkezi oluşturulduğunu ve 15 adet mobil büfenin kumanya ve sıcak çorba dağıttığını duyurdu.

Rekor yağış

On yıllardır İstanbul'da en fazla yağışın metrekareye 64 kilogram olarak kayda geçtiğini söyleyen Erdoğan, şu an ise ''185 ile 225 kilogram arasında bir yağış rakamının söz konusu olduğunu'' dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, son yılların en büyük miktarda yağışını alan kentte, Eylül ayı yağış ortalaması 45 kilogramken, İkitelli bölgesine 1 saatte 90 kilogram yağış düştü.

Yağış, İstanbul'un özellikle güney batısında, Edirne yolu yönündeki Silivri, Çatalca, İkitelli, Küçükçekmece ve Bağcılar semtlerini etkiledi.

Meteoroloji yetkilileri, sağanak yağışların hafta boyunca devam etmesini bekliyor.

Selden etkilenen bölgelerde ev ve işyerlerinin yağmalanmasına karışan çok sayıda kişi gözaltına alındı. İstanbul Valisi Güler ise bu konuda bir soruya, ''Yağma söz konusu değildir'' diye yanıt vermişti.

Yetkililer yağışın bu derece büyük bir kayba yol açmasını çarpık yapılaşma, derelerin ıslahının yetersiz olması gibi gerekçelere bağlıyor.

Çarpık kentleşme

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Erhan Demirdizen, BBC'ye yaptığı açıklamada, İstanbul'da son 48 saatte yaşananların nedenlerini irdelemek için daha da geriye bakmak gerektiğini söyledi.

Image caption İkitelli'deki tır parkı selin etkisinin en açık şekilde görüldüğü yerlerden biri

"Bu yaşananlar, son yirmi - yirmi beş yıldır olanların ürünü" diyen Demirdizen, belediyelerin bu süre zarfında İstanbul'un sel felaketini yaşayan batı bölgelerindeki belediyelerinde yanlış uygulamalar yaptıklarını savundu.

Demirdizen, bunları 'genellikle yağmur suyunun akabileceği dere yatakları ve buna benzer vadi tabanlarının yanlış şekilde yapılaşmalarla doldurulması, önlerinin tıkanması ya da dere yataklarının belirli alanların imara açılabilmesi için başka taraflara yönlendirilmeye çalışılması' diye açıkladı.

Demirdizen "Buralarda fazla yağış olmayacağı varsayılırken herhangi bilimsel ve teknik gerekçe olmadığı gibi bu tip uygulamalarda ISKİ gibi yetkili bir kuruluş onay vermiyor" dedi.

Demirdizen, geçmişte belediyelerin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olmadıklarını belirterek bugün yaşananların ardında geçmiş yıllarda yaşanan denetimsiz imar sürecinin yattığına dikkat çekti.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Erhan Demirdizen'e göre "bu sorunun çözümünde kısa vadede dere yataklarındaki riskli yapıların tasfiye edilmesine yönelik bir program uygulanması lazım."

Demirdizen, bunun için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, ISKİ bütçesine gerekli ödeneği koyması gerektiğinin altını çizdi.

Hastalıklara dikkat

Selin ardından suyla ve gıdayla bulaşan hastalıkların artmasının beklendiği bildirilerek, sel felaketinin yaşandığı bölgelerdeki halka kaynağını bilmedikleri suları kullanmamaları ve sel suyu bulaşmış olması olası taze sebze, meyve ve yiyecekleri tüketmemeleri uyarısında bulunuldu.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyince yapılan yazılı açıklamada, sele bağlı ölümlerin çoğunun boğulma sonucu oluştuğu, fakat sellerin ayrıca trafik kazası, temizleme çalışmaları sırasında travma, elektrik çarpmalarına bağlı ölüm ve bulaşıcı hastalıklara yol açtığı bildiriliyor.

Bunun yanısıra açıklamada, doğal gaz hattı ve yer altı ya da üstü benzin ve toksik madde depolarının hasarı sonucu da önemli sağlık sorunları yaşanabileceğine işaret ediliyor.

Yetkililer, Silivri, Çatalca ve Saray'da bazı çiftliklerde büyükbaş hayvanların da telef olduğunu söylüyor.

İstanbul Ticaret Odası başkanı Murat Yalçıntaş, dün sel felaketinin 80-90 milyon dolar civarında bir ticari zarara yol açtığını tahmin ettiğini söylemişti.

İlgili haberler