Putin'den İran uyarısı

Rusya Başbakanı Vladimir Putin nükleer programı nedeniyle İran'a saldırı düzenlenmesi ya da yeni yaptırımlar uygulanmasının ciddi sonuçları olabileceği uyarısında bulundu.

Image caption ABD İran'ın önerilerini yetersiz buldu

Putin, İran'a yönelik olası bir askeri harekatı, "çok tehlikeli ve kabul edilemez" olarak niteledi ve bunun "terör patlaması"na neden olacağını söyledi.

Rusya Başbakanı, bu uyarılarına karşın İran'ı da ölçülü davranmaya çağırdı, "Burası tehlikeli bir bölge. İran, İsrail'in kaygılarını dikkate alarak sorumlu davranmalı." dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, İran'a diyalog çağrısında bulunmuş ve Tahran'dan Eylül sonuna kadar bu açılımına karşılık vermesini istemişti. Obama aksi halde Tahran'ın yeni yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini söylemişti.

ABD ve İsrail hiçbir zaman, nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçladığı İran'a hava saldırısı düzenlenmesi seçeneğini dışlamadı.

İran'ın nükleer programıyla ilgili önerilerini, Çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya'ya ilettiği açıklanmıştı.

ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya İran'la görüşmeler yürütüyordu.

'Küresel nükleer silahsızlanma'

Bir Amerikalı yetkili, İran'ın önerilerinden memnun olmadıklarını açıkladı.

Önerilerin içeriği, bir Amerikan internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, Tahran, küresel nükleer silahsızlanma dahil, güvenlik alanında bir dizi konuda "kapsamlı" ve "yapıcı" müzakereler yapılmasından söz ediyor.

Ancak önerilerde İran'ın kendi nükleer programından bahsedilmiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Tahran'ın önerilerini ileri yönde atılmış bir adım olarak niteledi ve İran'ın petrol sanayine yönelik yaptırımları dışladı.

Gözlemciler, 23 Eylül'de yapılacak BM Genel Kurulu toplantısından önce İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerde yer alan tüm tarafların pozisyonlarını netleştirmeye çalıştığına dikkat çekiyor.

ABD, nükleer programı konusunda açık olmamakla suçladığı İran'a yeni yaptırımlar uygulanması için çaba harcarken, Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyeleri arasında yer alan ve veto yetkileri bulunan Rusya ve Çin diplomasiye daha fazla şans tanınmasını istiyor.