Semenya'nın cinsiyeti tartışmalı

BBC'nin edindiği bilgiye göre, yapılan testler sonucunda Güney Afrikalı atlet Caster Semenya'nın cinsiyetinin, 'ara cins' olarak tanımlanan bir durumda çıkması olasılığı bulunuyor.

Image caption Semenya'nın cinsiyeti tartışmalara yol açtı

18 yaşındaki atlete, 2009 yılındaki hızlı yükselişi üzerine Berlin Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 800 metre kadınlarda dünya şampiyonu olmasından hemen önce testler yapılmıştı.

Ancak Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği, Semenya ile görüşmeden önce test sonuçlarının başka uzmanlarca da incelenmesini istiyor.

Birliğin yetkililerinden Nick Davies "Yapılan açıklamalara temkinli yaklaşılması gerektiğini, zira kendilerinin resmi bir açıklamada bulunmadığını" söyledi.

Testlerin sonuçları

Avustralya'da bir gazete bu konuyla ilgili haberinde Semenya'nın çift cinsiyetli olduğunu iddia etti.

Haber Güney Afrika'da tepkiye neden olurken; önde gelen bir milletvekili Atletizm Federasyonu'na Semenya'ya yaklaşımdan dolayı dava açılması çağrısı yaptı.

IAAF, Semenya hakkında 20 - 21 Kasım'daki Konsey toplantısına kadar başka bir açıklama yapılmayacağını belirtti.

Birlik, konunun ciddi olduğuna ve olası sonuçlarının da atlete bildirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yetkililer, uzmanların kararından üç farklı sonuç çıkabileceğini düşünüyor:

Buna göre Semenya'nın durumunun yarışmalarda kendisine avantaj sağladığına ya da sağlamadığına kanaat getirebilir.

Üçüncü ihtimal de Semenya'nın, kabul etmesi halinde, göreceği bir tedavi sonrası yarışmalara tekrar katılma hakkı elde edebileceği yönünde.

IAAF ayrıca bir yandan şampiyonalarda adil bir rekabet ortamı sağlarken, bir yandan da bu olayın masum kurbanı olan Semenya'nın haklarının korunması için çalıştıklarını ifade etti.

Semenya, 800 metreyi 1 dakika 55.45 saniyede koşarak altın madalyaya hak kazanmıştı.

İlgili haberler