Sri Lanka'da BM'nin sabrı tükeniyor

Birleşmiş Milletler, Sri Lanka'da hükümetin 300 bin kişiyi tuttuğu ana mülteci kampına devamlı olarak destek sağlayamayacağını bildirdi.

Image caption Kampta 300 bin mülteci kalıyor

Kampta Mayıs ayındaki çatışmalardan aylar önce kaçan Tamil azınlık kalıyor.

Sri Lankalı yetkililer, burada kalanların Tamil Kaplanları örgütüyle bağlantıları olup olmadığını araştırmayı sürdürdüklerini açıkladı.

Sri Lanka'daki BM misyonunun başında bulunan Neil Buhne ise Sri Lankalı yetkililerin kampta bu araştırma sürecinin çok uzun sürdüğü eleştirisinde bulundu ve sivillerin en kısa sürede bırakılmaları gerektiğini belirtti.

Kızılhaç'a ret

Buhne ayrıca Sri Lanka hükümetini Kızılhaç Örgütü'nün hükümetin Tamil üyesi olarak gördüğü 10 bin kadar mülteciyle temasa geçme isteğini reddetmesini de eleştirdi.

Buhne, "mümkün olduğunca çok mültecinin ayrılmasına izin verilirse, o zaman kamp gerçekten ihtiyacı olanlara kalacaktır" diye konuştu.

Tamil Kaplanları örgütü Mayıs ayında hükümet güçleri karşısında bozguna uğramıştı.

Sri Lanka hükümeti ise kampta kalan çoğu Tamil azınlığa gelecek yılın başlarında yeni konutlar verileceğini söylüyor.

Öte yandan New York'ta BM sözcüsü, kurumun Sri Lanka'daki iki çalışanının Haziran ayında kamplarda gözaltına alındıklarından beri serbest bırakılmadıklarını hatırlatarak bu konuda son derece kaygılı olduklarını dile getirdi.

İlgili haberler