Lula: Krizden zengin ülkeler sorumlu

Brezilya Cumhurbaşkanı Luis İnacio Lula da Silva, mevcut küresel ekonomik krizden zengin ülkeleri, 8'ler grubunu ve diğer uluslararası kurumları sorumlu tuttu.

Image caption Lula ekonomik krizden zengin ülkelerin sorumlu olduğunu savunuyor

Süren küresel ekonomik krizin başından beri kendisini gelişmekte olan ülkelerin adeta sözcüsü ilan etmiş olan Lula, sık sık dünyadaki daha az gelişmiş olan ülkelere daha fazla ağırlık ve fırsat verilebilmesi için, küresel finans sisteminin değiştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Cumhurbaşkanı Lula, BBC'ye özel mülakatında mevcut resesyonda oynadıkları rolden ötürü zengin ülkeleri ve uluslararası ekonomik kuruluşları sert şekilde eleştirdi.

"Zengin ülkeler daha suçlu; zira finans sistemleri üzerinde hiçbir kontrolleri yoktu." diyen Cumhurbaşkanı Lula, "Gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri hakkında her türlü fikir yürütmeyi biliyorlardı. Ama kendi canları yanınca ne yapacaklarını bilemediler..." diye konuştu.

Ekonomik görünüm

Bununla birlikte Lula, Brezilya'nın da aralarında olduğu genişletilmiş 20'ler Grubu'nun dünyanın ekonomik manzarasını tamamıyla değiştirebileceğinden emin görünüyordu.

20'ler Grubu'nun zorluklar içindeki dünya ekonomisi açısından son derece önemli bir tartışma ve çözüm bulma platformu oluşturduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Lula, grubun hedeflerini genişletmesi ve daha yoksul ülkelerin kalkınmasını hızlandırmak için uygulanacak politikaları tartışmaya başlaması gerektiğini de vurguladı.

Lula, 20'ler Grubu'nun, dünya ekonomisinin önündeki yeni sorunlarla başetme konusunda, geleneksel zengin ülkeler birliği G-8'den daha inandırıcı olduğunu söyledi.

Lula, "Sorun, G-8'in kapalı bir kulüp olmasında yatıyor. Ekonomik krizle ilgili tartışmalar bakımından G-8'in hiçbir meşruluğu yok. Bence tartışmalara diğer önemli ülkelerin de dahil edilmesi gerekiyor. Çünkü sadece yarını ilgilendiren bir şey değil, tartıştığımız. Tüm 21'inci yüzyılı ilgilendiren bir şey tartışıyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Lula'nın 20'ler Grubu ile ilgili uzun erimli emelleri olduğu açık.

Brezilya'nın da artık daha güçlü bir ekonomik konumda olduğuna inanıyor.

Ama süregiden tartışmalarda ne kadar güçlü bir ses olduğunu bekleyip görmek gerek.