ABD Ortadoğu görüşmeleri için devrede

George Mitchell, ve Şimon Peres
Image caption ABD Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le de biraraya geldi.

Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ile Filistinliler arasında barış görüşmelerinin yeniden başlaması için yeni bir girişim başlattı.

İsrailli liderlerle biraraya gelen ABD Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinin genişletilmesinin, barış süreci önündeki kilit önemde bir engel olduğunu söyledi.

Bu arada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'le Kahire'de bir görüşme yaptı.

İsrail Başbakanı, Filistinlilerle barış görüşmelerine yeniden başlamadan önce farklılıkları gidermek için yapılması gerekenler olduğunu söyledi.

ABD'li özel temsilci Mitchell, Yahudi yerleşimlerinin durdurulacağı ve Arap ülkelerinin İsrail'i tanımak üzere adımlar atacakları bir anlaşmanın zeminini hazırlamaya çalışıyor.

Netanyahu ayrıca, farklılıkların giderilmesi konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Uluslararası hukuğa göre işgal altındaki bölgede yerleşimler yasak ancak İsrail geçen hafta bölgede 455 yeni ev inşaasına izin verildiğini açıkladı.

Image caption Netanyahu: Farklılıkları gidermek için önümüzde zor işler var.

Filistinli lider Mahmut Abbas Batı Şeria'da yeni yerleşim inşaası durdurulmadan İsrailli yetkililerle görüşmeyeceğini açıkladı.

Ancak ABD Filistinliler ile İsrail'in bu ayın sonlarındak BM Genel Kurulu sırasında gayri resmi görüşmelerde bir araya gelmelerini umuyor.

Netanyahu'nın George Mitchell ile yarın görüşmesi bekleniyor.

Beyaz Saray yerleşim inşaasını eleştiriyor. Başkan Barack Obama tüm yerleşim girişimlerinin durdurulmasını istedi.