Sigaraya bağlı rahatsızlıklarda düşüş

İngiltere'de son iki yıldır kalp krizi geçirenlerin sayısı yüzde 10 azaldı.

Image caption İngiltere Sağlık Bakanlığı, sigara yasağının etkilerine ilişkin bir çalışma yaptırdı

Bu duruma gerekçe olarak, kamuya açık alanlarda sigara içilmesinin yasaklanması gösteriliyor.

2007 yılı Temmuz ayında yürürlüğe giren yasağın, kalp krizi geçirenlerin sayısını beklenenin de üstünde bir oranda azalttığı bildiriliyor.

İngiltere Sağlık Bakanlığı, Bath Üniversitesi'nden Anna Gilmore başkanlığında bir ekibe, hazırlattığı raporla, kamuya açık alanlarda sigara içilmesinin yasaklamasının etkilerini inceletti.

Yapılan araştırmada yasağın yürürlüğe girmesi ardından İngiltere'de kalp krizi geçirenlerin oranının yüzde 10 azaldığı belirlendi.

Aynı oran İskoçya'da ise yüzde 14 oldu.

İskoçya'da, kamuoyu açık alanlarda sigara içilmesi İngiltere'den bir yıl önce yasaklanmıştı.

Yasağın Nisan 2007'de yürürlüğe girdiği Galler'e yönelik olarak ise farklı bir araştırma yapıldı.

Araştırmanın sonuçları henüz kamuoyuna açıklanmadı.

Ancak bu araştırmada da, İngiltere ve İskoçya'dakine benzer veriler elde edilmesi bekleniyor.

Uzmanlar, insanların kamuya açık alanlarda sigara dumanından uzak tutulmasının, kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılanların sayısını azalttığı yönünde açık kanıt olduğunu söylüyor.

İngiltere'de, Nottingham Üniversitesi'ndeki Tütün Ürünleri Kontrolü Çalışmaları Merkezi'nin direktörü John Britton, bu uzmanlardan biri.

John Britton, "Kamuya açık alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasının hızla olumlu sonuçlar vereceğini daima biliyorduk. Ancak alınan olumlu sonucun hızı ve boyutu doğrusu bizi de şaşırttı" dedi.

Daha önce İngiltere dışında diğer Batı Avrupa ülkelerinde de, kamuya açık alanlarda sigara içilmesinin yasaklanması ardından kalp krizi geçirenlerin sayısında benzer şekilde düşüşler görülmüştü.

Fransa'da, yasağın yürürlüğe girmesinden bir yıl sonra, kalp krizi geçirip hastanelerin acil servislerine kaldırılanların oranı yüzde 15 azalmıştı.

Aynı oran İtalya ve İrlanda'da da yaklaşık yüzde 11 olmuştu.