'Bankalar krizden ders almadı'

Barack Obama
Image caption Reformları hayata geçirmenin Obama için önemli bir sınav olacağı belirtiliyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers'ın iflasının yıldönümünde yaptığı açıklamada, bazı bankacıların mali krizden alınan dersleri görmezden geldiklerini söyledi.

ABD Başkanı Wall Street'e, "Büyük Buhran'dan bu yana mali sistemin gözden geçirilmesine yönelik en iddialı çabaları destekleme" çağrısı yaptı.

Obama, ayrıca yeni bir ekonomiyi canlandırma paketi açıklamayacağının işaretini verdi.

CNBC televizyonuna röportaj veren Başkan Obama, yeni paket hazırlamak istemediğini, ancak ekonomideki durumu yakından izlemeye devam ettiğini söyledi.

Lehman Brothers'ın iflası, küresel ekonomik krizin kesin olarak başladığının işareti olarak kabul ediliyor.

Yatırım bankasının batmasıyla, başta Amerikan bankaları olmak üzere dünya finans piyasalarında bir güven krizi yaşanmış, bu da hükümetleri görülmemiş banka kurtarma operasyonları yapmaya yöneltmişti.

Barack Obama, ülkesinde mali sistemin kalbi Wall Street'te yaptığı konuşmada bankacıları, kendilerini beğenmiş bir şekilde gönül rahatlığı içinde hareket etmemeleri yolunda uyardı.

Barack Obama, "Temelde bu krize yol açan, aşırıya kaçan davranışların kontrol edilmediği ve pervasızca davranıldığı günlere geri dönmeyeceğiz" dedi.

Obama'nın bir diğer uyarısı da vergi mükelleflerinin bir kez daha mali sektörü kurtarması halinde, verilen her sentin onlara geri ödenmesi gerektiğini vurgulamak oldu.

ABD Başkanı, mali sistemin normale döndüğünü, ancak henüz tam anlamıyla toparlanmadığını da sözlerine ekledi.

Barack Obama konuşması için ise Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers'ın birinci yıldönümünü seçti.

Reformlara herkes ikna olmuş değil

Obama, sistemle ilgili risklere karşı daha sıkı kurallar getirilmesi, tüketicileri, vergi mükelleflerini ve genel olarak da ekonomiyi mali ürünlerden korumak için yeni kurallar oluşturulması ve uygulanması gerektiğini de belirtti.

Dinleyicilerden uzun süre alkış alan Obama'nın reformlarına ikna edemediği kesimler de bulunuyor.

ABD'de pek çok kesim serbest piyasa üzerinde hükümet kontrolünü artıran herhangi bir müdahaleden endişe ediyor.

Kongre üyeleri de tüm önerilerin gerçekten gerekli olduğu konusunda pek ikna olmuş değiller.

Ayrıca mali hizmetler sektörü de zaten çalışma yöntemlerini değiştirdiklerini söylüyor.

Başkanın bu reformu geçirmek için piyasaların dibe vurduğu ve siyasi iredenin de en kuvvetli halinde olmasının beklenebileceği zaman yerine şimdi harekete geçmesinin geç olduğuna dair kaygılar da var.