"İran nükleer programını tartışmaya açmalı"

Hillary Clinton
Image caption Clinton, İran'la görüşmenin, Obama'nın vaadinin yerine getirilmesi olduğunu söyledi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'ın Amerika ve diğer dünya güçleriyle 1 Ekim'de yapacağı görüşmede, nükleer programıyla ilgili sorulara hazır olması gerektiğini söyledi.

Bakan Clinton, görüşmelerde nükleer program konusuna değinmemenin mümkün olmadığını ve ülkesinin de görüşmelere katılmayı, bu konuyu tartışmak için kabul ettiğini söyledi.

Clinton, "Bizim katıldığımız tüm görüşmelerde, nükleer program konusunun da tartışılacağını İranlı yetkililere açıkça ifade etmiştik." dedi.

Clinton ayrıca, görüşmelerde, İran'a önündeki seçeneklerin hatırlatılacağı ve İran yönetiminin nükleer programının geleceği konusunda diyaloğa hazır olup olmadığının test edileceğini söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanı, İran'la görüşmelerin, Başkan Barack Obama'nın bu konudaki vaatlerinin yerine getirilmesi olduğunu da belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Pazar günü yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programının tartışmaya açık olmadığını söylemişti.

Clinton ise, "İran, bizimle bazı konuları tartışmak istediğini söylüyor fakat bizim için önemli olan bu ülkenin nükleer programı ve bu konudaki hedefleriyle ilgili soruları tartışmak" diyor.

Batı dünyası İran'ı nükleer silah üretmeye çalışmakla suçlarken, İran ise nükleer programının yalnızca sivil kullanımı hedeflediğini söylüyor.