"İran'ın nükleer silaha ihtiyacı yok"

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin nükleer silahlara ihtiyacı olmadığını söyledi.

Image caption İran nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunda ısrarlı

Amerikan televizyon kanalı NBC'ye bir röportaj veren Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, nükleer silahların önceki nesile ait olduğunu da belirtti.

Ancak Ahmedinejad, İran'ın hiçbir şekilde nükleer silah elde etmeyeceğini ifade etmekten kaçındı.

Ahmedinejad ayrıca, ülkesinin barışçıl amaçlı nükleer programı sürdürme hakkından vazgeçmeyeceğini de belirtti.

İran cumhurbaşkanı, "nükleer silah elde etmek plan ve programlarımızın bir parçası değil" dedi.

Haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili soruları da yanıtlayan Ahmedinejad, seçimlerin ardından düzenlenen gösterilerde yaşanan ölümlerden üzüntü duyduğunu ancak gösterilerde polis memurlarının da öldüğünü söyledi.

Muhalefet Kudüs günü yürüyüşüne hazırlanıyor

Bu arada, bir süredir gösteri düzenlemeyen İranlı muhalifler, taraftarlarına bugün yapılacak Kudüs günü yürüyüşüne kitlesel olarak katılmaları çağrısında bulundu.

BBC'nin eski Tahran muhabiri Jim Muir, yürüyüşün, iktidar ile muhalefet arasında bir güç gösterisine sahne olabileceğini söylüyor.

Normalde Kudüs günü, İranlılar'ınİslam Cumhuriyeti tarafından yüceltilen, ve üzerinde kimsenin tartışmadığı davalardan birine, Filistin davasına bağlılıklarını sergiledikleri fırsatlardan biri, diyen Muir, muhalefet liderlerinin de bu nedenle kendi yandaşlarını büyük gruplar halinde katılıma teşvik edebildiklerini söylüyor.

Muhalifler iki ayı aşkın bir süredir bir miting düzenlemiyorlardı.

Yetkililer, bu buluşmanın, ülkedeki mevcut duruma yönelik yeni bir ciddi gösterinin odak noktasına dönüşmesinden açıkça kaygılılar.

Bir hafta önce Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney, aykırı görüşlerin ortaya çıkmasına izin verilmemesi uyarısında bulunmuştu.

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Haziran ayındaki seçimden bu yana çıkan karışıklıklarda en az 30 kişi öldü, protestolara katılan binlerce kişi de tutuklandı.

Muhalefet kaynakları ise ölenlerin sayısının 70 olduğunu söylüyor.