İslamcı militanın ölümü kesinleşti

Endonezya'da polis baskını sırasında öldürülen kişinin aranan militanlarından Noordin Muhammed Top olduğu kesinleşti.

Image caption Temmuz ayındaki saldırılar Cakarta'daki iki lüks oteli hedefliyordu

Öldürülen kişinin, Endonezya'da aranan islamcı militanlar listesinin en önemli ismi olan Noordin Top olduğu DNA testi sonucu kanıtlandı.

Polis DNA kayıtlarında yüzde yüzlük uyuşma olduğunu söylüyor.

Endonezya Emniyet müdürü Bambang Hendarso Danuri, dokuz yıldır peşinde olduklarını söylediği Top'u El Kaide'nin Güneydoğu Asya örgütlenmesinin lideri olarak tanımlamıştı.

Noordin Top'un Temmuz ayında Cakarta'da iki otelin hedef alındığı saldırılar dahil bir dizi eylemin ardında olduğu düşünülüyor.

Endonezya'nın Cava adasında düzenlenen bir polis operasyonunda, aranan İslamcı militanlardan oldukları düşünülen en az dört kişinin öldürüldüğü duyurulmuştu.

Polisin, militanların büyük destek gördüğü Solo kentindeki bir mahallede bir eve düzenlediği operasyonda, ev içinden silah ve patlama sesleri duyulduğu bildirilmişti.

Polisin hedefinin, Temmuz ayında başkent Cakarta'da düzenlenen ve yedi kişinin ölümüne neden olan patlamaların sorumluları olduğu belirtimişti.

Polis geçmişte de Noordin Muhammed Top'un öldürüldüğünü açıklamıştı.

Yetkililer, geçen ay bir çatışmada öldürülen kişinin Muhammed Top olduğunu iddia etmiş, ancak bu bilgiler yapılan DNA testleri sonucu yalanlandı.

Noordin Top'un İslam Cemaati adlı bir örgütün fon bulunmasından sorumlu yetkilisiyken, ayrılıp bir başka örgüt kurduğuna inanılıyor.

Noordin Top'un önemi

Bir dönem Cemaat-i İslami örgütünün önde gelen liderlerinden biri olan Noordin Muhammed Top'un, 2002'de 200 kişinin öldürüldüğü Bali saldırıları dahil, çok sayıda şiddet olayının ardında olduğu düşünülüyor.

Top'un son olarak geçen ay Cakarta'da, iki lüks oteli hedef alan saldırıya karıştığı iddia ediliyor.

Malezya doğumlu Noordin Top, amacı halifeliği yeniden getirmek olan Cemaat-i İslami örgütüne katılmadan önce muhasebecilik yapıyordu.

Cemaat-i İslami örgütü, Bali saldırılarından bu yana baskı altında; örgütün çok sayıda lideri öldürülürken, birçok üyesi gözaltına alındı.

Örgütün bir anlamda güçten düştüğü, liderlik yapısının bölündüğü söylense de bölge uzmanları, burada İslamcı militan hareketlerin tamamen ortadan kalktığını düşünmenin yanlış olduğu kanısında.