"Eleştiriler ırkçılık değil"

Barack Obama
Image caption Obama'nın, ırkçılık tartışmasının alevlenmesini istemediği belirtiliyor

ABD Başkanı Barack Obama, sağlık reformu tartışmalarında kendisine yöneltilen eleştirilerin ırkçılık kaynaklı olduğuna inanmadığını açıkladı.

Eski ABD başkanlarından Jimmy Carter, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, "Obama'ya yöneltilen eleştiriler onun izlediği siyasetten değil, daha derin nedenlerden kaynaklanıyor" diyerek Obama'yı eleştirenlerin bazılarının ırkçı olduğunu ileri sürmüştü.

Demokrat partili eski başkan Carter, "Bir çok Amerikalı, bir siyahın başkan olmak için yeterli olmadığına inanıyor" da demişti.

Carter'ın bu açıklamaları, Obama geçen hafta Kongre konuşmasında sağlık reformunu anlatırken, Cumhuriyetçi partili bir Kongre üyesinin "Yalan söylüyorsunuz" diye bağırmasına bir tepkiydi.

Bazı gözlemciler de, Carter'ın sözleriyle, Obama yönetiminin gündeme getirmek istemediği "ırkçılık" tartışmasının tekrar canlandığı görüşünde.

Obama'nın sağlık reformuna karşı yapılan gösterilerde, kimilerinin, Obama karşıtı ırkçı pankartlar açtığı görülüyor.

Başkan Obama ise pazar günün yayınlanacak bir TV mülakatında, protestoların arkasında yönetimine karşıt düşüncelerin rolü olduğunu söylüyor.

Amerikan ABC televizyonuna konuşan Obama, kendisinden sırf deri rengi nedeniyle hoşlanmayan insanlar olduğu gibi, yine sırf deri rengi nedeniyle kendisine oy verenler olduğunu da kaydetti.

Obama, ırkçılığın elle tutulması zor bir konu olduğunu belirterek, "bir tartışmada ırkçılığın bir tür arkaplan mı oluşturduğu yoksa temel unsur mu olduğunu ayrıştırmak kolay değil" dedi.

Obama CNN'e verdiği mülakatta da sağlık reformu konusunda kendisine yöneltilen eleştirilerin ırkçılık kaynaklı olduğunu düşünmediğini söyledi.

Kendisinin öfkeli protestolara hedef olan ilk ABD başkanı olmadığını hatırlatan Obama, eski Demokrat partili başkanlardan Franklin Roosevelt'in de kendisi gibi komünist veya sosyalist olmakla suçlandığını söyledi.

Obama, eski başkanlardan Cumhuriyetçi partili Ronald Reagan hakkında da oldukça ağır görüşler dile getirildiğini kaydetti.