Küba'da barış konseri

Küba'nın başkenti Havana'da 1959'dan beri düzenlenen en büyük açıkhava konserini yaklaşık 1 milyon kişi izledi.

Image caption İzleyiciler de barışı simgeleyen beyaz tişörtler giydi.

Başkentin Devrim Meydanı'nda yapılan barış temalı konsere yedi ülkeden 15 sanatçı ve grup katıldı.

Latin Amerika ve İspanya'nın en sevilen sanatçılarının sahne aldığı bedava konseri, Kolombiyalı rock yıldızı Juanes düzenledi.

ABD'de sürgünde yaşayan komünist rejim karşıtı Kübalılardan ölüm tehditleri aldığını belirten Juanes, Sınır Tanımayan Barış adını verdiği konseri "korkuya rağmen" düzenlediğini söyledi.

Kendisi de sürgündeki Kübalıların merkezi olarak bilinen ABD'nin Miami kentinde yaşayan sanatçı, amacının barış mesajı vermek ve insanları müzikle birleştirmek olduğunu belirtti.

Konseri eleştirenler Juanes'i adadaki komünist rejimi desteklemekle suçlarken, o ve taraftarları bunun bir uzlaşma vesilesi olmasını umuyor.

İzleyicilerin çoğunun da barışı simgeleyen beyaz renkte kıyafetler giydiği gözlemlendi.

ABD Başkanı Barack Obama konseri onayladığını söylemişti.

Küba'da hapisteki muhaliflerden 20 önde gelen isim de konseri destekleyen açıklamalar yaptı.

Heyecan

Beş buçuk saat süren konseri izleyen BBC muhabiri Michael Voss, yıllardır uluslararası toplumca dışlanan bu müziksever adada bu görülmedik konserin büyük heyecan yarattığını söylüyor.

Image caption Konseri düzenleyen müzisyen Juanes'e ölüm tehditleri geldi.

Muhabirimize göre konserdeki kalabalık, bundan 10 yıl önce Papa 2. Jean Paul'ü görmeye gelen tarihi kalabalığın en az iki katıydı.

Ve yoğun sıcağa rağmen adanın dört bir yanından gelen izleyiciler, beyaz tişörtler giyip beyaz bayraklar salayarak konserin mesajına destek verdiler.

Konsere katılan sanatçılar arasında İspanya'dan Miguel Bose, Puerto Riko'dan Olga Tanon ve Kübalı sanatçılar Silvio Rodriguez ile Los Van Van da vardı.

Konserin düzenlendiği Devrim Meydanı, Komünist Parti'nin merkez binasının bulunduğu yer.

Che Guevara'nın dev bir metal büstünün bulunduğu alanda geçmişte Fidel Castro ünlü beşer saatlik konuşmalarını yapmıştı.