New York'ta Orta Doğu zirvesi

Barack Obama

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama bugün Filistin ve İsrail liderlerini New York'ta bir zirvede biraraya getirecek.

Obama'nın zirve öncesinde Filistin lideri Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Binyamin Netayahu'yla ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor. Obama, sonunda Filistin devletinin kurulacağı bir barış anlaşmasına erişilmesini öncelikli hedeflerinden biri olarak belirlemişti. Ancak Washington yönetiminin bu planı, İsrail'in Yahudi yerleşimciler için işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim merkezleri inşaasını durdurmaması nedeniyle tıkanmış durumda. Zirveyi izlemek üzere New York'ta bulunan BBC Orta Doğu editörü Jeremy Bowen, Obama'nın Orta Doğu politikasının pekçok yönden engellerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor. İsrail'in Amerika Birleşik Devletleri'nin sıkça dile getirdiği uyarılara karşın Yahudi yerleşimlerinin inşaasına izin vermesi bu engellerin başında.

Uluslararası hukuka göre bu yerleşim merkezleri yasadışı. Filistinliler de bu yerleşim inşaası durmadıkça müzakere sürecine katılmayacaklarını söylüyor. Obama'nın orta Doğu temsilcisi George Mitchell, bir uzlaşmaya varmak için aylardır bölgede ve bölge dışında temaslarda bulunuyor. Jeremy Bowen'ın aktardığına göre, şimdi bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği Obama'ya bağlı olacak. Orta Doğu dörtlüsü olarak bilinen ve Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Avrupa Birliği'nden oluşan grubun temsilciliği görevini yürüten eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Obama'nın devreye girmesinin yaşamsal önemde olduğu görüşünde. Obama, İsrail ile Filistinliler arasındaki bir barışın Amerika Birleşik Devletleri'nin ''ulusal çıkarları'' arasında olduğunu söylemişti.