Honduras'ın devrik lideri geri döndü

Manuel Zelaya

Honduras'ta yetkililer, devrik lider Manuel Zelaya'nın ülkeye sürpriz bir şekilde dönmesi üzerine sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Ayrıca havaalanları da ulaşıma kapatıldı.

Zelaya ise dönüşünden sonra başkent Tequcigalpa'daki Brezilya Büyükelçiliği'ne sığındı.

Honduras'ta geçici hükümet ise, Brezilya'ya Zelaya'yı kendilerine teslim etmeleri uyarısında bulundu.

Haziran ayı sonunda düzenlenen darbenin ardından ülkeden ayrılmak zorunda kalan Zelaya dün sürpriz bir şekilde geri dönmüştü. Hükümet, binlerce kişinin Zelaya'nın geri dönüşünü kutlamak üzere gösterilere başlaması ardından sokağa çıkma yasağı ilan etti. Geçici hükümetin başkanı Roberto Micheletti, Zelaya'nın 28 Haziran'da görevden uzaklaştırıldığını, bu kararın da yasal olduğunu öne sürdü.

Geçici hükümet, Zelaya'nın yargılanmasını istiyor.

Micheletti, Brezilya makamlarından da Zelaya'nın yargılanması gerektiğine hükmeden mahkeme kararlarına saygı göstermesini istedi.

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ise, Honduraslı yetkililere Zelaya ve Brezilya temsilciliğine yönelik herhangi bir tehdidin uluslararası hukukun vahim bir ihlali olacağı uyarısında bulundu.

Zelaya ise, ülkeye dönerken askerlere yakalanmamak için dağlık bölgelerden başkente geldiğini söyledi. Barışçı amaçlarla ülkeye döndüğünü kaydeden Zelaya, kendisini darbeyle uzaklaştıranlarla diyalog istediğini belirtti. Geçici hükümet önce Zelaya'nın geri döndüğü haberlerini yalanlamıştı. Zelaya sürgünde bulunduğu sırada çok sayıda Latin Amerika ülkesi ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenmişti. Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Zelaya'nın ülkesine dönüşünün şiddet olaylarına yol açmaması ve devrik liderle kendisini devirenler arasında diyalog sağlanması gerektiğini söyledi.