Almanya'da el Kaide alarmı

El Kaide'nin, Afganistan'daki askerlerini geri çekmezse Almanya'da saldırılar düzenleme tehdidinde bulunan videolar yayınlaması ardından ülkede geniş güvenlik önlemleri alındı.

Image caption Polisler otomatik silahlarla devriye geziyor.

Pazar günü genel seçimlere hazırlanan Almanya'da yalnızca bir parti, Die Linke (Sol Parti) askerlerin çekilmesini savunuyor.

Afganistan'da 4.000 Alman askeri görev yapıyor.

Bunların tümü, ülkenin nisbeten sakin olan kuzeyinde. Ancak son dönemde bu bölgede çatışmaların artması yüzünden 35 Alman askeri öldü.

Almanya'da yapılan kamuoyu anlaşmaları ise halkın %55'inin çekilmeden yana olduğunu gösteriyor.

İstihbaratçılar kaygılı

Ülkede tren istasyonları ve havaalanlarına takviye polisler yerleştirildi.

İkişer kişilik gruplar halinde devriye gezen bu polislerin otomatik tabancalar taşıdığı görülüyor.

Federal İstihbarat Örgütü BND, son günlerde internette Almanca olarak yayımlanan el Kaide videolarında dile getirilen tehditleri ciddiye aldıklarını açıklamıştı.

Bu videolardan birinde "Bir demokraside askerlere eve dönme emrini ancak halk verebilir. Fakat Alman halkı savaşa devam etmeye karar verirse, o zaman kendi hükümlerini de vermişler demektir." deniliyor.

Videolarda eğer askerler geri çekilmezse, seçimleri izleyen iki hafta içinde saldırı düzenleneceği söyleniyor.

İspanya örneği

El Kaide liderleri bundan beş yıl önce İspanya'da trenlere düzenledikleri saldırılarla 191 kişiyi öldürerek vardıkları sonucu yeniden elde etmeye çalışıyor olabilir.

Bu saldırılardan kısa süre sonra düzenlenen seçimlerde Irak'a asker gönderen Jose Maria Aznar hükümeti yenilgiye uğramıştı.

Alman siyasiler de, el Kaide'nin seçmenlerin kararını etkilemeye yönelik bir girişimi olarak niteledikleri videoları kınadılar.