Obama'dan işbirliği çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki ilk konuşmasında küresel sorunlara karşı işbirliği çağrısında bulundu.

Image caption Obama, konuşmasında küresel işbirliği çağrısı yapacak

Obama küresel sorunlar arasında, nükleer silahlanma, savaşlar, iklim değişikliği ve ekonomik krizi saydı.

Başkan Obama, "Amerika Birleşik Devletleri olarak, bundan böyle uluslararası toplumla birlikte hareket edeceğiz. Ancak sizden de, payınıza düşeni yapmanızı bekliyoruz" diyerek, küresel düzeyde koordinasyon çağrısında bulundu.

Amerikan Başkanı devam etmekte olan konuşmasında, birçok ülkenin Amerikan karşıtlığının harekete geçmemenin bahanesi olarak kullandığını belirtti ve ekledi, "Birleşmiş Milletler üyelerinin, artık farklılıklarını hoş görme lüksü yoktur, birlikte çalışmayı öğrenmelidirler."

İsim vermese de, Bush döneminde ülkesinin dünyanın sorunlarına çözüm aramada bağımsız hareket ettiğini kabul eden Obama, artık bu dönemin kapandığını söyledi.

Obama ayrıca "Dolayısıyla birçok ülkenin, sorumluluk almamak için kullandığı bahane ortadan kalkmıştır."dedi.

Silahlanma

Nükleer silahlanma konusunun giderek büyüyen ve karmaşıklaşan bir sorun olduğunu söyleyen Obama, "uluslararası standartları dikkate almayarak nükleer silah elde etme girişimlerini bölgesel istikrarın önüne koymaları durumunda İran ve Kuzey Kore'den hesap sorulması gerektiğini de belirtti.

BBC diplomasi muhabiri Jonathan Marcus, Obama'nın, Amerika Birleşik Devletleri'ni uluslararası toplum ile yeniden bütünleştirmeye çalıştığını söylüyor.

Marcus, yeni yönetimin, dünya meselelerinde üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu, bunu yaparken de, diğer ülkelerin bağlı bulunduğu norm, düzenleme ve anlaşmalara saygı göstereceğini dile getiriyor.

Bush yönetimi, herkes için geçerli bu kuralların Amerika'yı bağlamadığı görüşündeydi, diyen Marcus, öte yandan bunun kadar ağırlık verdiği bir başka mesaj da, "Amerika Birleşik Devletleri'nin önder konumunu devam ettirmek arzusunda olduğu, ancak bunu tek başına gerçekleştiremeyeceği"diyor.

İlgili haberler