İngiltere nükleer denizaltılarını azaltacak

Trident denizaltısı
Image caption Trident denizaltılarının yenilenme masrafı yüksek.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, yarın BM Güvenlik Konseyi'ne ülkesinin nükleer denizaltı donanmasında kesinti yapma teklifi götürecek.

Brown halen dört olan Trident nükleer denizaltıların sayısını üçe indirmeyi önerecek.

Başbakan Brown'un bu teklifi getireceği BM Güvenlik Konseyi'ndeki özel oturumda, küresel nükleer cephaneliği azaltmanın yolları tartışılacak.

ABD Başkanı Barack Obama başkanlığında yapılacak bu görüşme, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nın gelecek yıl yenilenmesine bir hazırlık niteliğinde.

Obama 2.000'er nükleer başlığı bulunan ABD ve Rusya'nın cephaneliğindeki başlık sayısını 1.500'er başlığa indirmek için Moskova ile anlaşmaya çalışacağını söylüyor.

Dünyadaki nükleer başlıkların %95'i ABD ve Rusya'ya ait.

'Tek taraflı olmaz'

İngiltere'nin nükleer donanmasını küçültmeyi ancak diğer ülkeler de benzer adımlar atarsa düşüneceği, tek taraflı hareket etmesinin sözkonusu olmadığı belirtiliyor.

Gordon Brown'un bu önerisi, ekonomik kriz yüzünden bütçe açığı giderek büyüyen İngiltere'ye milyarlarca dolar kazandıracak.

Tek bir Trident'in yenilenmesi 30 milyar dolardan fazlaya mal oluyor.

Ancak İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband amaçlarının tasarruf yapmak olmadığını söyledi.

Miliband "Savunma, özellikle de nükleer savunma uzun erimli bir meseledir, kısa erimli bir finans meselesi değildir." dedi.

İngiltere'nin Trident nükleer savaş başlıklarının sayısı geçtiğimiz yıllarda 200'den 160'a indirilmişti.

İşçi Partisi içinde bazı kesimler, yenilenmesi gereken Trident sisteminden tamamen vazgeçilmesini istiyor.

Muhalefetteki Liberal Demokratların lideri Nick Clegg de açıklamayı memnuniyetle karşıladı.

Clegg "Önümüdeki 25 yılda Tridentları aynen yenilemek için 100 milyar sterlinlik bir yüklenimin altına girebileceğimize inanmak gerçekçi değildi." diye konuştu.

Nick Clegg stratejik kaygıların da değiştiğine vurgu yaparak "Bir zamanlar olduğu gibi Soğuk Savaş tehdidi ile karşı karşıya değiliz." dedi.