Pakistan'da çifte intihar saldırısı

Pakistan'da saldırı
Image caption Ülkenin kuzey batı kesimi Taliban'ın güçlü olduğu bölgelerden biri

Pakistan'ın kuzey batısındaki iki bombalı intihar saldırısında en az 16 kişi öldü.

Peşaver yakınlarındaki saldırıda on kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Bundan önce Bannu'da yapılan saldırıda ise en az 6 kişinin öldüğü açıklandı.

BBC İslamabad muhabiri Alim Makbul, saldırıların, üstüste darbeler yemiş olan Taliban'ın yeniden varlık göstermeye kararlı olduğunun göstergesi olduğunu söylüyor.

Polisten yapılan açıklamaya göre, Peşaver'deki saldırı kentin iş merkezlerinden birindeki otoparkta meydana geldiğini açıkladı.

Araç içine yerleştirilen bombanın etkisiyle binaların içinde hasar meydana geldiği ve yol üzerindeki bazı araçların ters döndüğü bildiriliyor.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin çoğunun bankanın müşterileri veya yoldan geçenler olduğu söyleniyor .

Yaralıların sayısı 40'ın üzerinde.

Pakistan'ın kuzeybatısında, Bannu kentindeki polis karakoluna düzenlenen intihar saldırısında ise 6 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.

Bomba yüklü bir araçla düzenlenen intihar saldırısı karakolun önünde yapıldı.

Associated Press haber ajansını arayan, Taliban'ın sözcüsü Kari Hüseyin Mesud'un, saldırının Taliban tarafından düzenlendiğini duyurduğu bildiriliyor.

Geçtiğimiz aylarda Pakistan ordusu bölgede Taliban karşıtı operasyonlar düzenlemiş, bu operasyonlar sırasında bir çok Taliban birimi ağır kayıplar verirken, önde gelen bazı Taliban komutanları öldürülmüştü.

Pakistan-Afganistan sınırındaki dağlık bölge, Afganistan'daki ABD ve NATO askerlerine yönelik saldırılarda üs olarak kullanılan bir bölge.