Gözaltındaki Polanski'ye büyük destek

Politikacılar ve Hollywood'un ağır toplarından gözaltındaki yönetmene büyük destek geliyor.

Image caption Polanski 1978'de Fransa'ya kaçmıştı

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Fransız vatandaşı olan Polanski'nin İsviçre'de gözaltına alınmasını "biraz karanlık" diye niteledi.

Sinemacıların mesleki gazetesi Screen Daily'ye göre, Hollywood'un ünlü patronlarından Harvey Weinstein de Polanski'nin arkasında.

Polanski'nin avukatı müvekkilinin Amerika Birleşik Devletleri'ne iade talebini reddettiğini söyledi.

Amerikalı savcılar 1977 yılında 13 yaşındaki bir kız çocuğuyla cinsel ilişki kurmaktan dolayı hakkında ABD'de tutuklama emri bulunan Polanski'nin yargılanmak üzere iadesini istiyor.

İsviçre Polisi, film yönetmeni Roman Polanski'nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından 31 yıl önce çıkarılan tutuklama başvurusu nedeniyle gözaltına alındığını açıklamıştı.

Şu anda Zürih cezaevinde bulunan 76 yaşındaki Polanski, İsviçre'ye Zürih Film Festivali'nde kazandığı yaşam boyu başarı ödülünü almak için gitmişti.

Polanski ABD'de 1977'de, 13 yaşındaki bir kız çocuğu ile cinsel ilişkiye girdiğini kabul etmiş bir yıl sonra da Fransa'ya kaçmıştı.

Roman Polanski, son yıllarda tecavüz davasının düşürülmesi için çaba harcıyordu. Fakat mahkeme, Mayıs ayında Polanski'nin bu yöndeki başvurusunu geri çevirmişti.

Başlangıçta, Polanski'ye, altı ayrı suç isnat edilmişti. Söz konusu iddianameyle Polanski ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecekti.

Ancak Polanski, davasına bakan ve bir süre önce ölen yargıcın, suçunu kabul etmesi koşuluyla ceza indirimi önerdiğini ama sonra bu sözünü tutmadığını söylüyor.

Bu yılın başlarında Amerikalı yargıç Peter Espinoza, ilk davada yargıcın usül hatası yapmış olabileceğini kabul etmiş ancak Polanski'nin davanın düşürülmesi için ABD'ye gelerek başvuru yapması gerektiğini söylemişti.

'Dava düşürülsün'

Avukatları, kaçak statüsündeki Polanski'nin ABD'de hemen tutuklanacağını bildiği için geri dönmediğini söylüyor.

Çocuk yaştayken Polanski tarafından cinsel tacize uğradığı öne sürülen Samantha Geimer de davayla ilgili ayrıntıların yayımlanmasının, kendisine, kocasına ve çocuklarına zarar verdiğini söylerek suçlamaların düşürülmesini istiyor.

Geimer, mahkemenin Polanski'nin bizzat gelip başvuruda bulunma talebini "acımasız bir şaka" olarak nitelemişti.

Polanya doğumlu yönetmen 31 yıl boyunca ABD'ye hiç gitmedi.

Polanski sınır dışı edilebileceği korkusuyla İngiltere'de de film yapmadı.

2002'de "The Pianist" filmiyle en iyi yönetmen Oscar'ını kazanan Polanski'nin ödülünü aktör Harrison Ford almıştı.

İsviçre ile ABD arasında suçluların iadesi anlaşması var.