BM Gazze raporunu savunuyor

Birleşmiş Milletler insan hakları örgütü, İsrail'in Gazze operasyonunu ağır şekilde eleştiren raporu savundu.

Image caption İsrail raporda, Gazze saldırısında "orantısız güç" kullanmakla suçlanıyor

Raporun savunulması, BM insan Hakları Konseyi'nin Amerika Birleşik Devletleri'yle ilişkisi açısından da bir test olarak görülüyor.

İsrail'in en yakın müttefiki olan ABD, İsrail'in Gazze operasyonu sırasında savaş suçu işlediğini belirten BM raporuna eleştiriler yöneltmişti.

İsrailli yetkililer de, bu ay başında yayımlanan ve Gazze operasyonunu eleştiren raporu kınadı.

BM raporunda Hamas da savaş suçu işlemekle suçlanıyor.

Alanında saygı duyulan isimlerden olan eski Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone başkanlığındaki ekip Gazze operasyonu ile ilgili raporu bugün Konsey'in bugün Cenevre'de yapılan toplantısında sunuyor.

Cenevre'deki toplantıda, "Bize yapılan saldırılardan bahsetmeyeceğiz. Bu eleştirilere cevabımız, raporun bulgularında gizlidir." dedi.

BM İnsan Hakları Konseyi'nden önce uluslararası insan hakları kuruluşlarından Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü de İsrail ordusunun Gazze savaşındaki tutumunu eleştiren raporlar yayımlamışlardı.

Goldstone'ın, 574 sayfalık raporunda, İsrail ordusu ve Filistinli militanların bilinçli bir şekilde karşı tarafın sivillerini terörize ettikleri iddia ediliyor.

Bu arada, İsrail polisi, önceki gün Haremüşşerif içinde çıkan olaylardan sonra, dün gece yarısında başlattığı ve sabah devam eden "gözaltı operasyonunda" Eski Kent ve çevresindeki mahallelerde en az 50 Filistinliyi gözaltına aldı.

Operasyonun, pazar günü Tapınak Dağı Müminleri adlı gruptan aşırı sağ yerleşimcilerin, İsrail polisinin koruması altında Haremüşşerif yerleşkesine girip, El Aksa Camii içine girme teşebbüsleri üzerine başlayan olaylarla ilgili olduğu ifade ediliyor.